Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 12:37
galerie z extrému do extrému

Srovnání: Na Moravě sníh a mráz, v Čechách slunce a teplo. FOTO

Rozdílné počasí
Zdroj: TN.cz
Takové rozdíly v posledních dnech panují v Česku...

Zatímco na jedné straně je málem léto, sluníčko a pohoda, na opačném konci republiky jako by se lidé ocitli v hluboké zimě. Bojují s větrem a po kolena se noří do sněhu. Auta končí v příkopech, stromy padají lidem na hlavu. Připravili jsme pro vás fotografické srovnání obou extrémů...

Chladu a alespoň drobného sněžení si tento týden užil zřejmě úplně každý kout země. Hned po Velikonocích se slota přihnala především nad Čechy, aby si záhy vyměnila místo a přešla nad Moravu. Celou východní část republiky už druhým dnem bičuje silný vítr a místy napadlo takřka půl metru sněhu. A zatímco v Čechách včely pokračují ve sbírání pylu, na Moravě zapadají ve stejnou chvíli do sněhu na silnicích i sypače.

 

 

Lidé z různých míst si na sociálních sítích při debatách o počasí skoro nevěří - tak výrazné jsou rozdíly mezi místy vzdálenými od sebe i jen pár desítek kilometrů. Zatímco v Čechách se můžete vydat do lesa třeba na houby jako smrže, kačenky, ucho jidášovo nebo si nasbírat medvědí česnek, na Moravě můžete klidně znovu ze sklepa vytáhnout lyže.

 

Vítr, sníh a slota na Moravě:

 

114

GALERIE: Zasněžené Česko

Zdroj: facebook

Sníh v Novohradských horách

Hodnocení:

 

Mráz k nám přichází ze severovýchodu přes Polsko a Slovensko. Tam je kalamita ještě horší a obrázky z dnešní hromadné nehody na slovenské D1, kde se srazilo 40 aut, vypadají jako zpoza polárního kruhu. Na Moravě právě teď podobně zapadají do příkopů nejen osobáky, ale dokonce i sypače silničářů.

 

Mrazivé peklo na Slovensku:

 

16

GALERIE: Hromadná nehoda na D1

Zdroj: facebook, Prezídium Hasičského a záchranného zboru

Hromadná nehoda na D1

Hodnocení:

 

Pokud by snad někdo při pohledu na zasněženou východní půlku republiky mohl cítit nějakou škodolibost, přejde ho nejpozději dnes v noci. Meteorologové dnes varovali, že nadcházející noc a páteční ráno budou nejchladnější z celého týdne.

 

A takhle krásně dnes bylo v Praze:

 

111

GALERIE: Slunečné počasí v Praze

Zdroj: TN.cz

Slunečné počasí v Praze - 11

Hodnocení:

 

"Vzhledem ke zmenšené oblačnosti v noci na pátek klesnou teploty vzduchu na území ČR pod bod mrazu, většinou na 0 až -5 °C, ojediněle v místech se sněhovou pokrývkou na hodnoty kolem -7 °C. Noc na pátek a páteční ráno tak bude v tomto týdnu nejstudenější nocí a ránem," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jediné, co může potěšit všechny našince je to, že už snad ubude srážek - ať už sněhových nebo dešťových.

 

 

Nadcházející mrazivá noc a ráno jsou hrozbou pro květy rostlin i stromů nebo polních plodin. Pomrznout by tak ještě na jaře mohla letošní úroda ovoce, vína, ale i plodiny, které muž jsou vysazené na poli. Třeba rajčata, papriky nebo brambory. O metodách, jak je ochránit si můžete přečíst zde: Ochraňte květy stromů i zeleninu před mrazy! RADY ZAHRÁDKÁŘŮ

 

Předpověď na čtvrtek

Oblačno až zataženo, zpočátku ojediněle, později odpoledne místy polojasno. Ojediněle, na severovýchodě místy, zejména na horách sněhové přeháňky. Během večera další ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Vítr severní, v Čechách mírný 3 až 7 m/s, na Moravě a ve Slezsku čerstvý 5 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), bude během odpoledne slábnout. Na horách na Moravě a ve Slezsku do večerních hodin místy tvorba sněhových jazyků nebo závějí.

 

Předpověď na noc a pátek

Počasí v noci (22-07): Polojasno až skoro jasno. Během noci v Čechách od severozápadu přibývání oblačnosti. Nejnižší teploty -1 až -5 °C, při sněhové pokrývce ojediněle kolem -7 °C. Slabý severozápadní až západní vítr 1 až 4 m/s, na východě zpočátku mírný severní 2 až 6 m/s. Tlaková tendence: setrvalý stav nebo slabý pokles

 

Počasí přes den (07-24): Oblačno až zataženo, na jihu a jihovýchodě zpočátku polojasno. Později večer na severozápadě a severu místy, jinde jen ojediněle slabý déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 2 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.
 

tn.cz / gar