Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 4. 2018
Dopaden po 30 letech

Stalking, opakované znásilnění, ubití. Takhle řádil vrah z Kalifornie

Joseph James DeAngelo
Zdroj: ČTK / profimedia

Policie v Kalifornii zadržela sériového násilníka a vraha přezdívaného Znásilňoval z Východní oblasti a Zabiják ze Zlatého státu. Muž má zřejmě na svědomí přes 50 znásilnění a nejméně 12 vražd. I po 30 letech od posledního útoku se jej podařilo dopadnout díky DNA. Své oběti brutálně trýznil.

Americké policii se ve středu zřejmě podařilo dopadnout jednoho z nejhorších zločinců v historii státu Kalifornia. Sériového násilníka a vraha, kterému je přičítáno přes 50 znásilnění, nejméně 12 vražd a přes 100 vloupání. Pachatelem má být bývalý policista Joseph James DeAngelo, což by vysvětlovalo, proč byl pachatel vždy jeden krok před policií. Dopadení ale unikal také díky tomu, jak systematicky k útokům přistupoval.

 

Jeho řádění začalo nejspíš v březnu roku 1974 ve městě Visalia. Podezřelý DeAngelo v té době žil zhruba 15 minut cesty od Visalie ve městě Exeter. Pachatel má na svědomí zhruba za rok a půl více než 100 vloupání. Z domů ale neodnášel cennosti, bral předměty osobní povahy. Výjimkou nebylo ani vloupání do několika domů během jediného večera. Policisté sériovému lupiči dali přezdívku Plenič z Visalie.

 

Jeho řádění vyvrcholilo na konci roku 1975. Nejprve se 11. září maskovaný muž v noci pokusil unést nezletilou dívku, když se mu do cesty postavil její otec, pachatel jej postřelil. Pětačtyřicetiletý profesor žurnalistiky na následky zranění zemřel. Během jedné z vloupaček jej 12. prosince překvapil policista. Když vypálil varovný výstřel, předstíral muž, že se vzdává. Přeskočil ale plot a na policistu vystřelil. V nastalém zmatku se mu podařilo utéct. Po tomto incidentu už ve Visalii zločinec neřádil.

 

Zato zhruba po půl roce, 18. června 1976, zaútočil pachatel poprvé v oblasti San Franciska a Sacramenta. Podle místa útoků se pro pachatele vžilo označení Znásilňovač z Východní oblasti. Měsíc před prvním útokem měla napadená třiadvacetiletá dívka pocit, že ji někdo sleduje. Dva týdny před útokem se začaly množit telefonáty, kdy okamžitě poté, co dívka sluchátko zvedla, volající zavěsil. Dva dny před útokem ji probudil štěkot psa, pachatel si zřejmě přišel obhlédnout místo činu. Poté, co ji přepadl, znásilnil a její dům vykradl, dívku opakovaně terorizoval výhrůžnými telefonáty.

 

 

Podobný modus operandi se pak opakoval v dalších případech. Pachatel, kterého oběti popsaly jako průměrně vysokého bělocha atletické postavy si nejprve vybíral ženy, které bydlely samy, v domech, které ležely blízko parků, přírodních rezervací, polí a dalších otevřených prostor, kudy mohl utéct. Do domů některých obětí se vloupal před přepadením, důkladně si tak mapoval terén. Někdy nechal v domě připravené věci, které pak použil při útoku, třeba provazy na svázání oběti.

 

Po necelém roce se pachatel místo na samostatně žijící ženy začal zaměřovat na páry. Své spící oběti budil baterkou. Pak přikázal ženě muže svázat. Někdy mu dal na záda nádobí a hrozil, že jak uslyší padající nádobí, oba je zabije. Ženu pak odvedl do vedlejší místnosti, kde ji svázal a znásilnil. Pak se odešel do kuchyně najíst, vrátil se zpátky a ženu znovu znásilnil. Dům prohledal a odnesl si pár drobností.

 

Vedle znásilnění začal i vraždit

Útočníkovi přičítají i vraždu mladého páru v Sacramentu v únoru 1978. Poslední znásilnění spáchal 5. července 1979, pak se útoky přesunuly do jižní Kalifornie. Pachatel, jak v roce 2001 dokázala analýza DNA, tak šlo o stejného člověka, který předtím v okolí Sacramenta znásilňoval ženy, už ale začal vraždit.

 

Opět útočil hlavně na páry. První, dvojici lékařů z města Goleta, svázal a zastřelil. Najedl se z jejich ledničky a dokonce nakrmil i psa. Pak ale místo střelné zbraně obětem rozbíjel hlavy tupým předmětem. V případě Charlene Smithové a jejího manžela Lymana, prominentního právníka, který měl být jmenován soudcem, to třeba bylo polenem z krbu.

 

 

Právě tyto vraždy teď policisté spojili s DeAngelem. Ženy byly před smrtí znásilněny. Policisté pachateli, který dostal podle přezdívky státu Kalifornie, označení Zabiják ze Zlatého státu, přičítají 12 vražd. Jedenáct lidí zabil v rozmezí let 1979 až 1981, poslední oběť o pět let později.

 

Důkazy z odpadkového koše

Ačkoliv od konce řádění pachatele uběhlo přes 30 let, policisté případ neodložili. Postupně si z dostupných střípků informací vyvodili, že by pachatelem mohl být dnes dvaasedmdesátiletý důchodce z předměstí Sacramenta. Policisté jej začali sledovat a z odpadků, které sebrali z jeho popelnice, získali DNA, která byla shodná se sériovým vrahem.

 

Podle sousedů byl muž podivín, který žil od rozvodu na začátku 90. let sám. Měl dospělé děti, které s vyšetřovateli spolupracují. Soudce DeAngelovi zamítl možnost propuštění na kauci. Na soud čeká v psychiatrickém oddělení místní věznice.

 

Reportáž o dopadení Zabijáka ze Zlatého státu:

vbo TN.cz