Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 2. 2018
majetková přiznání

Starostové nechtějí zveřejňovat svůj majetek. Bojí se závisti lidí

Peníze - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Starostové se možná dočkají zmírnění povinnosti předkládat majetková přiznání. Premiér v demisi Andrej Babiš je, i přes negativní stanovisko vlády, ochoten změny projednat ve sněmovně. Hlavně starostům malých měst, kteří svou funkci často vykonávají po večerech vedle své hlavní profese, vadí, že by jejich příjmy a majetek mohl znát každý, kdo se podívá do centrálního registru.

Milan Zálešák je starostou Vyššího Brodu, malého města v jižních Čechách. Zveřejňování svého veškerého majetku v centrálním registru vnímá hůř než starostové velkých měst, kde většina obyvatel starostu často ani nezná a je tam větší anonymita. 

 

"Rozhodně bych z toho vypustil neuvolněné funkcionáře. Je fakt, že my tady máme radní, kteří berou minimální odměny," popsal Zálešák.

 

Právě kvůli tomu se dnes na Úřadu vlády setkali zástupci Svazu měst a obcí a Sdružení místních samospráv s Andrejem Babišem. Starostové prý nemají problém se zveřejňováním svého majetku, ale nechtějí, aby si tyto informace mohl přečíst každý. V případě neuvolněných starostů a místostarostů si totiž jejich příjmy můžou přečíst například jejich kolegové v primárním zaměstnání.

 

"I když nikdo nedělá nic nečestného, už to, že by jeho kolegové v primární práci věděli, jaký plat berou, s jakým majetkem disponují, může vyvolat určitou řevnivost," myslí si předseda Svazu měst a obcí František Lukl.

 

 

Návrhy na zmírnění této povinnosti teď leží ve sněmovně, vláda už je projednala s negativním stanoviskem. Kompromisní verzi zmírnění pravidel by měli najít zástupci sněmovních stran pod vedením předsedy Radka Vondráčka.

mom/Veronika Polášková, Vladimír Hoť TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama