Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2016
anketa předvolební boj

Stát není firma, hlásají slogany ČSSD proti ANO. Babiš zuří!

Zdroj: TV Nova

ČSSD a ANO si jdou s blížícími se podzimními volbami stále víc po krku. Socialisté teď představili svou předvolební kampaň, která staví na vymezování se vůči Babišovi a na heslu "Stát není firma". Ten nezvykle ostře prohlásil, že "premiér dělá blázny ze všech". V pozadí se hraje ještě o jednu velkou věc - zákon o střetu zájmů, který by Babiše donutil vzdát se Agrofertu.

Anketa

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů, když jeho firmy čerpají stamilionové státní dotace, o kterých zároveň spolurozhoduje?

Hlasovalo 999 lidí.
"Stát není firma. Je to společenství lidí." Tak zní slogan ČSSD, se kterým vytáhla do boje o podzimní krajské a senátní volby. Zcela nepokrytě tak sociální demokraté útočí na svého hlavního volebního konkurenta, hnutí ANO. Potíž je v tom, že obě strany zároveň sedí v jedné vládě a patrně by tam ještě do příštích parlamentních voleb v roce 2017 chtěly sedět.

 

Přinejmenším před veřejností si tak jdou ČSSD a ANO po krku. Nakolik se to přenáší do napětí uvnitř kabinetu, není úplně jasné, ale Andrej Babiš už veřejně pochybuje o tom, "jestli tato koalice může fungovat dál".

 

Dnes odkrytá předvolební kampaň sociálních demokratů přihodila do kotle emocí další polínko. Jasněji se už ČSSD proti ANO nemohla postavit. Heslo "řídit stát jako firmu" totiž razí právě Andrej Babiš.

 

Antibabišovské heslo chtějí sociální demokraté šířit opravdu masivně. Na kampaň před volbami chtějí vynaložit 100 milionů. "My jsme si vyčlenili v rozpočtu částku řádově 100 milionů korun," potvrdil místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec s tím, že si strana na kampaň nechce peníze půjčovat. Kampaň běží i na webu na stránkách srdcebijevlevo.cz.

 

 

ČSSD se svou stovkou milionů zaplatí za kampaň patrně nejvíce ze všech. TOP 09 hodlá utratit "desítky milionů", KSČM zhruba 20 milionů, lidovci a Starostové po 15 milionech. ANO ještě rozpočet na volby neprozradilo.

 

Buď Agrofert, nebo politika, hrozí Babišovi

 

Nejde však zdaleka o předvolební kampaň - tam i Babiš musí uznat, že se ČSSD a ANO budou přetahovat o své voliče. Mnohem podstatnější je rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky, že ČSSD podpoří "výbušný" návrh zákona o střetu zájmů.

 

 

Ačkoliv tento zákon předkládá poslanec TOP 09 Martin Plíšek, shodu na něm může najít Sněmovna napříč stranami. I sociálním demokratům se líbí, protože cílí takřka výhradně a přímo na Andreje Babiše. Pokud by zákon prošel a ANO vyhrálo příští volby a Babiš se chystal do premiérského křesla, musel by si vybrat: buď premiérský post či místo ve vládě anebo Agrofert (případně další Babišovy společnosti).

 

Kromě toho Babišovi a jeho "firmě" ANO škodí i fakt, že se o jeho majetku mluví. Voliči ANO se tak mohou začít zajímat o to, jak obrovské částky Babišovy firmy od státu získaly a jak dobře se Babišovi zároveň vládne i podniká.

 

 

Babiš kvůli zákonu dělá dusno už od včerejška. Premiér Sobotka totiž ohlásil za ČSSD podporu tomuto zákonu. A Babiš proto stále zvyšuje hlas a naznačuje, že v (současné) vládě být nemusí. Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl.

 

Návrh podle Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert, nic neřeší. Stávající stav je podle něj nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval, uvedl dnes Babiš.

 

 

Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o veřejných zakázkách. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté.

 

To u Babiše vzbuzuje nevoli. "Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!" uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.3. | 15:52 petalinos
25
samozřejmě.Odvádí Sralbotka pozornost od nejduležitějšiho problému z ...
1.3. | 15:47 Jiří Sataba
-15
Co je Slovenský estébák ve vládě tak se daří Agrofertu dobře dotace se jen ...
3.3. | 02:38 Václav Doleček
3
Náhlasit nevhodný komentář
No to víš Babiši, ČSSD už vás ANO využila k tomu co potřebovali a teď už vás nepotřebují
2.3. | 09:54 Petr Pundr
6
Náhlasit nevhodný komentář
Zase jen novinářské kecy ! Kdo sleduje Babiše ví,že ten z toho má akorát legraci a jak zde již někdo podotkl,Sobotka tím opravdu jen odvádí pozornost od toho ,jak blbě se chová v případu migrační krize.Když bude s Babišem bojovat,umožní návrat k veslu zlodějům typu Kalouska a Fialy!
1.3. | 21:16 Jiri Voves
12
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka řekl : stát není firma,stát je společenství lidí .Z toho jsem vyrozuměl,že předseda vlády se má starat a hájit zájmy společenství lidí a ne hájit zájmy Merkelové a ev.unie ! Takže Sobotko,starej se o to,o co máš,nebo ve volbách přijdeš i o košili a Babiš bude brát vše !! A tak to má být !
1.3. | 18:15 tenistka 175 tenistka175
15
Náhlasit nevhodný komentář
KOALICE se vzteká nejvíce! Byla smůla, že to jako svoji firmu NIKDO před Babišem neřídil...Anti-ibabišovci jsou se svou kampaní ubozí a defacto mu tím získávají nové body na už velkou hromadu fanoušků !!! Pomluvy a závist jsou tak primitivně servírovány, že lidí fandí o to víc.
1.3. | 18:08 vo253
15
Náhlasit nevhodný komentář
Za vším jsou volební preference. Babiš totiž zvyšuje náskok. Proto ten plešatej, ozubenej, slizkej šmejd Sobotka a černoprdelník Holobrádek vidí jak jim padají volební preference tak samozřejmě musí provést nějaký podraz a k tomu se jim nejvíce hodí zákon o střetu zájmů.
1.3. | 17:35 allanaldik
13
Náhlasit nevhodný komentář
stat sice neni firma ale prodelky kazdorocne to taky neni dobra vizitka. Firma kdyz chce prosperovat tak musi vydelavat a stat nechce vydelavat? pak se divim proc jsou za vse poplatky pokuty a penize jdou uplne nekam jinam ale ne k nam do statu. cerna dira poloopic to jisti.
1.3. | 17:05 reypal
13
Náhlasit nevhodný komentář
A to je zásadní chyba.Protože spolek socanů nikdy nic nedokázal a tudíž by ve vedení normální firmy nemohli dělat ani parťáky.Je to spolek trotlů.
1.3. | 16:56 hoho13
-11
Náhlasit nevhodný komentář
Jo jo soudruh Bábiš, jeho tažení proti živnostníkům přesně odpovídá pořekadla "Zloděj křičí, chyťte zloděje" , na dotacích nás pěkně drbe všechny, úlysný stbáček
1.3. | 16:24 pechastk
7
Náhlasit nevhodný komentář
Jiří Sataba placaté nesmysly, bez důkazů a argumentu - nebo šup nějaké.
1.3. | 16:20 eluself
24
Náhlasit nevhodný komentář
Pár individuím kterým vadí stát není firma ať si brečí ,ostatním je to putna, preference říkají své . Babiš je na vrcholu a nové volby ukáži vše.