Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2016
anketa předvolební boj

Stát není firma, hlásají slogany ČSSD proti ANO. Babiš zuří!

Zdroj: TV Nova

ČSSD a ANO si jdou s blížícími se podzimními volbami stále víc po krku. Socialisté teď představili svou předvolební kampaň, která staví na vymezování se vůči Babišovi a na heslu "Stát není firma". Ten nezvykle ostře prohlásil, že "premiér dělá blázny ze všech". V pozadí se hraje ještě o jednu velkou věc - zákon o střetu zájmů, který by Babiše donutil vzdát se Agrofertu.

Anketa

Je Andrej Babiš ve střetu zájmů, když jeho firmy čerpají stamilionové státní dotace, o kterých zároveň spolurozhoduje?

Hlasovalo 1000 lidí.
"Stát není firma. Je to společenství lidí." Tak zní slogan ČSSD, se kterým vytáhla do boje o podzimní krajské a senátní volby. Zcela nepokrytě tak sociální demokraté útočí na svého hlavního volebního konkurenta, hnutí ANO. Potíž je v tom, že obě strany zároveň sedí v jedné vládě a patrně by tam ještě do příštích parlamentních voleb v roce 2017 chtěly sedět.

 

Přinejmenším před veřejností si tak jdou ČSSD a ANO po krku. Nakolik se to přenáší do napětí uvnitř kabinetu, není úplně jasné, ale Andrej Babiš už veřejně pochybuje o tom, "jestli tato koalice může fungovat dál".

 

Dnes odkrytá předvolební kampaň sociálních demokratů přihodila do kotle emocí další polínko. Jasněji se už ČSSD proti ANO nemohla postavit. Heslo "řídit stát jako firmu" totiž razí právě Andrej Babiš.

 

Antibabišovské heslo chtějí sociální demokraté šířit opravdu masivně. Na kampaň před volbami chtějí vynaložit 100 milionů. "My jsme si vyčlenili v rozpočtu částku řádově 100 milionů korun," potvrdil místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec s tím, že si strana na kampaň nechce peníze půjčovat. Kampaň běží i na webu na stránkách srdcebijevlevo.cz.

 

 

ČSSD se svou stovkou milionů zaplatí za kampaň patrně nejvíce ze všech. TOP 09 hodlá utratit "desítky milionů", KSČM zhruba 20 milionů, lidovci a Starostové po 15 milionech. ANO ještě rozpočet na volby neprozradilo.

 

Buď Agrofert, nebo politika, hrozí Babišovi

 

Nejde však zdaleka o předvolební kampaň - tam i Babiš musí uznat, že se ČSSD a ANO budou přetahovat o své voliče. Mnohem podstatnější je rozhodnutí premiéra Bohuslava Sobotky, že ČSSD podpoří "výbušný" návrh zákona o střetu zájmů.

 

 

Ačkoliv tento zákon předkládá poslanec TOP 09 Martin Plíšek, shodu na něm může najít Sněmovna napříč stranami. I sociálním demokratům se líbí, protože cílí takřka výhradně a přímo na Andreje Babiše. Pokud by zákon prošel a ANO vyhrálo příští volby a Babiš se chystal do premiérského křesla, musel by si vybrat: buď premiérský post či místo ve vládě anebo Agrofert (případně další Babišovy společnosti).

 

Kromě toho Babišovi a jeho "firmě" ANO škodí i fakt, že se o jeho majetku mluví. Voliči ANO se tak mohou začít zajímat o to, jak obrovské částky Babišovy firmy od státu získaly a jak dobře se Babišovi zároveň vládne i podniká.

 

 

Babiš kvůli zákonu dělá dusno už od včerejška. Premiér Sobotka totiž ohlásil za ČSSD podporu tomuto zákonu. A Babiš proto stále zvyšuje hlas a naznačuje, že v (současné) vládě být nemusí. Pokud hlasy koalice projde návrh, který má omezit účast velkých podnikatelů ve vládě, je podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše otázka, jestli má současná koalice další smysl.

 

Návrh podle Babiše, který je vlastníkem skupiny Agrofert, nic neřeší. Stávající stav je podle něj nejtransparentnější, protože prý není ani minuty, kdy by ho někdo nekontroloval, uvedl dnes Babiš.

 

 

Sněmovna má tento týden ve třetím čtení rozhodovat o zákonu o veřejných zakázkách. Opoziční poslanec Martin Plíšek (TOP 09) přitom přišel s pozměňujícím návrhem, aby se do soutěží nemohly hlásit firmy, v nichž vlastní nejméně deset procent člen vlády. To by se dotklo i Babiše. Pozměňovací návrh jsou připraveni podpořit koaliční lidovci, o podpoře hovoří i sociální demokraté.

 

To u Babiše vzbuzuje nevoli. "Tak zaprvé, tenhle návrh nic neřeší a dělá z lidí jen blázny! Mám se podle vás chovat jak Řebíček? Nebo jako Jurečka, který pole převedl na manželku a tváří se, ze mu nepatří!" uvedl Babiš v narážce na dřívějšího ministra dopravy a současného ministra zemědělství.

tn.cz / gar