Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.7. 2017 20:43
Mimořádná opatření

Vyhlášení války divočákům! Kvůli africkému moru povolili odstřel

Zdroj: TV Nova

Stát nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR. V nárazové oblasti kolem Zlínska se budou moci používat zatím zakázané techniky lovu. V okrese Zlín, kde se vyskytl africký mor prasat, se divoká prasata nadále nesmí lovit ani přikrmovat. V budoucnu to bude možné, za splnění podmínek v plánu na vymýcení choroby.

O nových opatřeních informoval ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zemědělství Marian Jurečka. Opatření stát nařídil kvůli zabránění šíření afrického moru prasat.

 

Myslivci v celé republice budou moci lovit všechny kategorie prasat bez ohledu na jejich pohlaví nebo věk.

 

V oblasti ohraničené dálnicí D1 od Brna směr Ostrava do Vyškova, dále pak do Olomouce po D46, z Olomouce do Lipníku nad Bečvou po D35, poté přes Ostravu a Bohumín po hranici s Polskem po D1, dále po státní hranici s Polskem a Slovenskem až na hraniční přechod Lanžhot a dále zpět po dálnici D2 do Brna, bude možné lovit divočáky se zaměřovači umožňující noční vidění nebo za pomoci umělého osvětlení.

 

Lovci budou moct prasata střílet i na pozemcích, kde se sklízí zemědělské plodiny a v odchytových zařízeních. Z každého prasete budou muset odevzdávat vzorky na vyšetření na africký mor prasat.
 

 

"Ministerstvo zemědělství spolu se SVS zvažuje v této oblasti zavedení zástřelného za ulovení prasete divokého bez ohledu na věk a pohlaví ve výši 1 000 korun za kus," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

 

Stát také zavádí nová pravidla určená pro chov domácích prasat v zamořené oblasti. Pokud chovatelé nezajistí to, že se prasata nedostanou do kontaktu s divočáky, musí je do konce července porazit. Více o nových pravidlech ZDE.

vbo tn.cz / ČTK
Reklama