Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 10. 2017
velký přehled

Statistici odhalili nejoblíbenější dětská jména! Je mezi nimi i vaše?

Rodiče
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Nejoblíbenějšími jmény, která v lednu 2017 dali rodiče svým dětem, jsou Eliška a Jan. Honzíci tak po pěti letech na první příčce vystřídali Jakuby. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Nejvíce se letos v lednu narodilo Elišek a Honzíků. Mezi holčičkami se na pomyslné stupně vítězů dostaly ještě Terezky a Aničky. Bramborovou příčku už čtvrtý rok po sobě drží Adélky. Největší skokankou je Sára, která si polepšila o 18 místa, naopak největší propad zaznamenala Marie, která je o deset příček níže než loni.

 

Druhé místo mezi chlapci drží Jakubové, třetí skončili Matyášové, kteří si od loňského roku polepšili o tři příčky a z TOP 3 vyšoupli 14 let bronzové Tomáše. Čtvrté místo už druhý rok po sobě hájí Filipové.

 

16

GALERIE: Jména

Zdroj: ČSÚ

Jména - Porovnání pořadí jmen u dětí a rodičů

Hodnocení:

 

Mezi holčičími jmény jsou v posledních letech v oblibě i méně tradiční Viktorie či Sofie, oproti loňsku se letos do TOP 20 nejoblíbenějších dívčích jmen dostala Sára na úkor Julie, jinak se složení dlouhodobě příliš nemění.

 

 

 

To s klučičími jmény rodiče příliš neexperimentují. Mezi dvacítkou nejpopulárnější chlapeckých jmen došlo k jediné změně – Václava nahradil Marek.


POROVNÁNÍ S LOŇSKÝM ROKEM NAJDETE ZDE

 

Podle statistik dědí jména po svých rodičích častěji chlapci, a to ve více než 15 % případů. Nejčastěji se po svých otcích jmenují Petrové, Jiříkové a Honzové. Po maminkách se naopak jmenují jen 4 % holčiček. Nejčastěji Kateřiny, Lucie a Marie.

 

ČTĚTE TAKÉ:
NEUVĚŘITELNÉ ČÍSLO: Kolik dětí už za svůj život odrodila porodní asistentka z Malých lásek?

Na Pardubicku se narodilo dítě s nejšílenějším jménem! To vám hlava nepobere

Nejoblíbenější jméno pro holčičky? Vládne 25 zemím a boduje i v Česku
Jaký význam skrývá vaše jméno?

mom TN.cz