Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.10. 2016 13:14
uprchlická krize

Děti uprchlíků z Calais pojedou do Anglie! Jsou to děti, nebo muži? 

Stěhování dětí z tábora u Calais - vítání
Zdroj: Profimedia

Francie před nedávnem ohlásila druhou demolici uprchlického tábora v Calais přezdívaného Džungle. V nevyhovujícím kempu by mělo být podle britského Červeného kříže skoro 200 dětských uprchlíků, kteří splňují podmínky pro žádost o azyl v Británii, celkově jich je ale v kempu mnohem víc.

Jak se blíží demolice tábora, neustále se zvyšuje tlak veřejnosti a charitativních organizací na přestěhování dětských uprchlíků, kteří žijí v Džungli bez dozoru. Na začátku týdne začala relokace prvních skupin dětí, ale okamžitě vyvstaly otázky, jestli se jedná skutečně o děti.

 

Britský politik David Davies z toho důvodu povolal lékaře z Britské dentální asociace, aby testem zubů ujistili veřejnost, že se skutečně jedná o děti. Asociace ale odmítla s tím, že se jedná o neetický a velice nepřesný postup. "Nechceme nikoho očerňovat, ale pokud neodpovíme na vznikající otázky, nemůžeme pomoci těm, kteří pomoc skutečně potřebují," bránil svůj postoj Davies v rozhovoru pro portál BBC.

 

 

V médiích se začaly množit informace o tom, že větší a starší migranti předbíhají mladší a pomoc se tak nedostane přímo těm, kteří jsou v mnohem větší nouzi.

 

18

GALERIE: Před demolicí Džungle čeká děské uprchlíky relokace

Zdroj: Profimedia, The Sun/News Syndication

Stěhování dětí z tábora u Calais

Hodnocení:

 

Problémem je, že děti často z postižených zemí přichází bez jakékoli dokumentace. K určení jejich věku úředníci nepoužívají klinické testy, ale stáří odhadnou podle vzhledu a chování. Stává se tak, že se mezi děti dostanou i dospělí migranti.

 

 

Podle portálu BBC vznikly od roku 2006 dohady o věku některých migrantů v 11 121 případech, z nichž 4828 byli ve skutečnosti dospělí lidé nad 18 let. Dohady o věku migrantů vyvolávají i opačné reakce, podle mnohých se vzhled náctiletých může často lišit a vzhledem k tomu, že si děti migrantů musely projít peklem, jejich vzezření odráží strašlivé chvíle z války a úprku před nebezpečím.
 

klma