Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.5. 2017 16:20
přehled po krajích

Století Češi prozradili recept na dlouhověkost! Kde se žije nejdéle?

Důchodkyně - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Celkem 537 lidí starších sta let pobíralo v březnu 2017 důchod. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Sto a víceletých žen je v Česku 472, mužů 64.

Nejvíce lidí starších sta let žije v Praze (101) a Jihomoravském kraji (81), nejméně je jich potom na Karlovarsku (13). Nejstarším důchodcem v České republice je žena, která se narodila v roce 1908 a žije na jižní Moravě, druhá nejstarší je paní z Vysočiny, která se narodila v témže roce. Nejstarší muž, který od ČSSZ v březnu pobíral důchod, se narodil v roce 1912 a bydlí v Královéhradeckém kraji.

 

"Z celkového počtu 537 sto až stoosmiletých seniorů je 186 stoletých, 121 stojednoletých a 101 stodvouletých," uvedla ČSSZ. Ke stým narozeninám obdrží senioři rozhodnutí o trvalém zvýšení důchodu o 2 000 Kč a také osobní dopis ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové.

 

Století a starší důchodci dle věku, krajů a pohlaví za výplatní měsíc březen 2017

 

"Obojí předávají stoletým jubilantům osobně zástupci místně příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Ti se shodují, že oslavenci mají většinou zájem o dění kolem sebe, rozdávají úsměvy a často se pochlubí i zajímavými koníčky - hra na klavír, kreslení, sledování sportu apod." vysvětlila ČSSZ.

 

 

Receptem na dlouhověkost je podle většiny stoletých seniorů aktivita a činorodost až do pozdního věku a optimistický postoj k životu. I přesto jich ale stále ubývá, stoletých je nejméně za posledních šest let.

Vývoj počtu stoletých a starších důchodců podle pohlavi

mom TN.cz

Diskuze

18.5. | 18:15 pichav
-1
Náhlasit nevhodný komentář
☝ TAK TO JSOU ONI !!!! SLAVNI NEPOHODLNI STATU !!!! NEKONECNE VYSAVANI DUCHODU !!!! TO JSOU TI CO BEROU KAZDY DEN !!!! PER DEL !!!! TO JE PILULE NAD VSECHNY PILULE !!! JE DOST NEDOSTATKOVA V TOMTO STATE !!! A LIDI TO NEUMI UZIVAT !!! DENNE ASPON 3X XXL PER DEL !!! A DOJEDET TAM CO TITO !!! PER DEL ☝
18.5. | 17:54 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Sex, drogy, rokenrol a nežrat svinstvo z řetězců.
18.5. | 16:44 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tihle staří lidé nepoznamenaní kapitalismem brzy vymřou a délka dožití dramaticky poklesne.Už se těším,jak to budou statistické úřady a různí moudří vysvětlovat.Asi to svedou,ža jezdí milion aut bez filtru pevných částic.