Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 6. 2017
demonstrace

Stovky lidí z celé Evropy žádaly v Letech odstranění vepřína

Demonstrace proti vepřínu v Letech u Písku
Zdroj: ČTK

Na setkání u památníku obětí romského holocaustu v Letech u Písku v sobotu dorazilo téměř 300 lidí z 15 zemí. Měli transparenty s nápisy Za důstojnou připomínku všech obětí holokaustu, Odstraňte vepřín, Čekáme už více jak 40 let.

Evropská unie musí zastavit dotace firmě AGPI, která vlastní vepřín v Letech u Písku v místech, kde stával protektorátní koncentrační tábor pro Romy. Odstranění vepřína by stálo několik milionů eur. ČTK to dnes řekl v Letech na setkání aktivistů prezident evropského antirasistického hnutí EGAM (European Grassroots Antiracist Movement) Benjamin Abtan. Do Let přijel i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

 

"Lety jsou mezinárodním symbolem neúcty k obětem holokaustu a hanbou České republiky. Situace má snadné řešení: Evropská unie musí zastavit dotace, které té prasečí farmě dává a majitelé farmy musí vyjít vstříc, protože důstojnost obětí holokaustu je víc než její zisk. A zodpovědnost má česká vláda - byli tady vězněni a mučeni Romové s českým občanstvím, dozorci a vrazi byli čeští policisté," řekl Abtan.

 

Odstranění vepřína z pietního místa by podle něj stálo několik milionů eur. "To je pro český státní rozpočet úplné nic. A jestli s nimi nebude domluva, tak český stát bude muset farmu vyvlastnit. Vláda musí konečně začít jednat," řekl Abtan. EGAM sdružuje 53 organizací na ochranu lidských práv.

 

 

Současná vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) tvrdí, že chce jednání s majiteli vepřína dotáhnout do konce, ministerstvo kultury nechalo zpracovat posudek o hodnotě pozemků, nemovitostí a technického vybavení výkrmny. Vlastní návrh má i firma. Aktivisté se ale bojí toho, že věc se nepodaří dovést do konce do podzimních parlamentních voleb.

 

"Jako vláda jsme se usnesli na úkolu, který jsme zadali ministrům kultury a pro lidská práva, aby připravili výkup prasečí farmy, zatím se to nestalo, zatím nepřinesli na vládu materiál, který by tu věc uzavíral a dával konkrétní návrh, za kolik je to možné vykoupit. Pan premiér má tu moc a měl by ji využít, aby ministři ten úkol splnili," řekl dnes ČTK Pelikán. Členové vlády se podle něj baví o ceně, ale snaží se o odkup za cenu spravedlivou, ale ne více než spravedlivou. Sumu Pelikán říci nechtěl, podle něj by to zhoršilo vyjednávací pozici státu.

 

"Myslím si, že v takovém místě musí být pamětní místo a nic jiného, natož prasečí farma, vždyť je to příšerné. Když jsem tam byl vevnitř prohlížet si to, tak shodou okolností přijel nový dobytčák s novou dávkou prasat k likvidaci. Ta paralela je příšerná," řekl Pelikán.

 

Podpořit aktivisty přijel i zástupce polské velvyslankyně v ČR Jaroslav Strejček, jehož pradědeček bydlel na Moravě a byl Rom. "I pro mě je to velmi vážná ceremonie, nemůžeme zapomenout, co se v Letech stalo. Je důležité to připomínat," řekl Strejček ČTK.

 

Z Krupky u severočeských Teplic dorazil romský aktivista Jozef Miker. "Jezdím tady k plotu už dva roky, protože naše vláda nám rok co rok slibuje, že se tady ten prasečák odstraní a že se na původním místě, kde byl romský koncentrák, vybuduje důstojný památník. A pořád nic není, sami vidíte, že prasečák stojí a jakou má česká vláda a majoritní společnost úctu k romským spoluobčanům," řekl Miker ČTK.

 

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Od roku 1942 do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů - mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů. Česko za vepřín v Letech na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy několikrát vyzval také Evropský parlament.
 

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.6. | 17:34 overal
39
Cikáni požadují památník, není divu, vždyť za první republiky nutili v tomto ...
24.6. | 20:11 Milos Trasimi
-12
A zadán Cechy na sociálních dávkách aby tady nelhali a neplkali ze někoho ...
26.6. | 19:00 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nechápu tu pokryteckou zkurvenou hru na nefunkční křížky pod příspěvky.
26.6. | 07:25 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Mimochodem, ty dva červený autobusy před South Kensigton budou ještě stát na tu červenou?
26.6. | 07:23 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jo, Trasimi, držko prolhaná, můžeš nám tady hodit odkaz kde jsem napsal, že bych postavil tvoje líný kámoše ke zdi? To by nenapsal ani trepifajxl a ten měl na mně pořádnou pifku.
26.6. | 07:20 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Trnovec, můžeš si vybrat. Zadej do You Tube Chaimi Trasimi a pal už se jen bav...
26.6. | 05:40 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ale pokud chceš, nemam problema, do UK lítám poměrně často. Londýn sice moc dobře neznám, ale juknu do mapy a kalendáře. Pokud tam budu, nepotřebuješ ani rudej karafiát na klopu. Udělám ti ho z xichtu, chcíplotino.
26.6. | 05:36 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
25.6. 20:16 Milos Trasimi, jo tak budeme čekat. A kolik vás bude? Jak je u cigánů zvykem na ferovku nas pět proti jednomu? Víš co je na cigoších humorné? Že tahaj kudly tam, kde se bude střílet. :o)))
25.6. | 23:32 Jan Sedlacek
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trasimi je pěkný ptáček, líže Líze poštěváček, Líza meči mé, mé, mé chyt se ještě vemene.
25.6. | 23:22 Jan Sedlacek
0
Náhlasit nevhodný komentář
22:55--kuzle, kozomrde.
25.6. | 23:13 lenka nováková
0
Náhlasit nevhodný komentář
Prasimi, mě je srdečně jedno,co komu přeješ, jsem ráda, že o tobě minimálně celou noc neuslyším, negramote :-D :-D :-D Dáma, jako já, se klidně rozloučí i s dobytkem,ale ty máš i do dobytka daleko, tak co s tebou :-DDDDD
25.6. | 23:05 Milos Trasimi
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tak jak se sluší i patří.