Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.12. 2014 22:00
muslimská enkláva?

Strach na Teplicku:  Bývalý starosta prodal pozemky Arabům

Zdroj: TV Nova

Obyvatelé obcí na Teplicku se bojí přílivu cizinců. Vypadá to, že jim tam přibudou lidé z arabských zemí a právě s nimi prý nemají příliš dobré zkušenosti. Bývalý starosta Modlan totiž, kdysi levně nakoupil zemědělské pozemky a po letech, kdy se z nich staly stavební parcely, je teď chce prodat bohatým arabským investorům.

A ti tam plánují postavit kolonii pro své klienty, kteří si velmi oblíbili severočeské lázně. Desítky tisíc metrů čtverečních pozemků by se měly změnit na nový domov pro movitou arabskou klientelu. Tady všude pro ně mají vyrůst zbrusu nové domy, prý aby měli blízko do oblíbených Teplic.

 

"Celej svět se toho bojí a my si to dáváme sem domu. Končí nemovitosti a všechno, je to prostě pak neprodejný. Nelíbí se nám to, co se tady děje," říkají obyvatelé Modlanska.

 

Prodej pozemků za miliony obyvatelům vadí natolik, že proti bývalému starostovi sepisují petici. Požadují, aby prodej pozemků zastavil. Žádná ze tří hlavních muslimských obcí v Česku se k problému nechtěla vyjádřit.

 

"Tady se má zabydlet několik arabských rodin, celá enkláva. Máme zkušenosti už z Teplic, které jsou za rohem, ty lidi potkáváme, oni se chovají způsobem, který je pro nás nepřijatelný," říká Michaela Čechová, autorka petice.


 

Jenom v okolí Modlan jde o 25 tisíc metrů čtverečních pozemků. Jako zemědělské by měly hodnotu čtvrt milionu, ovšem jako stavební parcely mají hodnotu až 25 milionů korun.

 

"Já jsem to řešil jako podnikatelskej záměr, přišel za mnou zástupce, řekl: Chcete to prodat? Chci to prodat. My to koupíme a tim to pro mě skončilo," říká bývalý starosta a majitel místních pozemků Pavel Rajčan.

 

Jenže petice tady zřejmě vůbec nic nevyřeší. Prodej soukromého majetku není ničím regulován a pozemky můžete prodat komukoli. "K prodeji půdy cizím státním příslušníkům, ze zákona se nemůžeme vyjadřovat, je to akt mezi dvoumi, jeden je prodávající, druhý kupující," řekla nám Stanislava Kondrlová, současná starostka Modlan.

 

Arabská klientela lázní tak už přímo v Teplicích i okolí skoupila celou řadu pozemků i budov včetně několika hotelů.

jox TV Nova