Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 7. 2017
proti režimu

Střelba do lidí, protesty i stávky: Venezule hrozí vznik další vlády!

Zdroj: TV Nova

Venezuelská opozice plánuje po neoficiálním referendu zasadit autoritářskému režimu prezidenta Madura další úder. Na čtvrtek vyhlásila stávku a příznivci opozice chtějí obsadit budovu nejvyššího soudu. V zemi, ve které hrozí další pouliční násilnosti, by tak mohla vzniknout paralelní vláda.

Pouliční střety, střílení do davu, ale i ekonomické sankce. Nad Caracasem a vládou prezidenta Madura se stahují mračna. Sedm milionů lidí (tedy třetina oprávněných voličů) se v opozicí uspořádaném referendu vyslovilo proti Madurově autoritářské politice, kterou chce ještě posílit."Vyzýváme celou zemi, aby se tento čtvrtek zapojila do mírových demonstrací a 24 hodin trvající stávky," pobízí viceprezident Národního shromáždění Freddy Guevara.

 

Kritika Madura, který plánuje na 30. července hlasování o změně ústavy, zní ale i ze zahraničí. "Vláda by měla najít způsob jak deeskalovat napětí a vytvořit podmínky k mírumilovnému vyjednávaní a řešení problému," prohlásila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

 

 

Zatímco mexický exprezident Visente Fox, který spolu s ostatními bývalými prezidenty latinsko-amerických států zastával během referenda funkci nezávislého pozorovatele, byl z Venezuely vykázán, šéfce unijní diplomacie Maduro vzkazuje, ať si hledí svého.

 

"Kancléřka Evropské unie Mogheriniová úkoluje venezuelskou vládu? Neslýchané. Co si myslí, že jsme v roce 1809, kdy jsme poslouchali rozkazy z evropských impérií? Venezuela je suverénní stát a nikdo jí nebude říkat, co má dělat. Mogheriniová, zahráváte si se špatnou zemí. Venezuela není kolonií Evropské unie," upozornil Maduro.

 

Nezdá se ale, že by obyvatele trápila vedle chudoby, nedostatku elektřiny, potravin i léků zrovna tato Madurova představa. Naopak. Venezuele kvůli nesvobodnému režimu hrozí sankcemi i Spojené státy.

Karolína Tomašková / lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.7. | 18:14 truthwillprevail
2
Tak Američané k destabilizaci pomáhají už dlouho. Venezuela je na mušce, země ...
18.7. | 17:54 novus
0
Trump hrozi Madurovi sankcemi..Moc dobre pamatuji jak oznamil ze maji dostatek ...
20.7. | 10:08 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Truth--pravdu mas jako vzdy..TIhle lide proste nechapou ze tim , ze se nekdo, neco nazve komunistou, komunistickym, demokratem, demokratickym tak se jeste zdaleka neda povazovat za komunistu,demokrata,komunismus a demokacii..Prikladem muze byt treba Pol Pot nebo tatik zdejsiho "Drzky Melma.
20.7. | 08:20 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Může být komunismus i kapitalismus dohromady, to někteří taky asi nechápou.
20.7. | 08:19 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Novus - To nevysvětluj, někteří si myslí, že všude kde se lidé mají špatně je komunismus což není pravda. Navíc někteří nechápou, že právě kvůli kapitalismu s nenažranosti, si právě jiné státy pohoršily díky destabilizaci, válek, konfliktů…
20.7. | 08:16 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Petr Kubu - ???
19.7. | 11:00 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
NEchapu, jaky smysl ma vymazani posledniho slova prispevku kdyz tim cely prispevek ztraci smysl..Tohle je mozne a bezne jedine na TN..
19.7. | 10:31 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nechce semi verit ze "Zly kapitalismus vyhovuje vsem"...Ve Venezuele jiste komunismus take neni..Kapitalismus vyhovuje pouze tem, co maji moc , armadu a prachy..
19.7. | 10:27 novus
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ono jeto tezky..Prikladem je Cesko...Bida prvni republiky je zamlcovana, strelba do delniku jakbysmet a generace lidi ktera se po 45 to skusila zmenit pomalu odchazi a opet se vyskytuji ti, co rodicum neveri a doufaji ze "Ano, bude lip".Jen hlupak mluvi o demagogii..Zceho vznikaji ...
18.7. | 21:49 undatra
0
Náhlasit nevhodný komentář
Kde komunista aplikuje tu svoji demagogii , neroste tráva sto let , neroste nikdy .A "zlý" kapitalismus vyhovuje většině , v tom je princip tržního hospodářství se svými klady i zápory .
18.7. | 20:57 Petr Kubu
0
Náhlasit nevhodný komentář
to jsou ty soc. experiment a vzdycky to konci stejne hlad a bida
18.7. | 19:35 Petr Kubu
0
Náhlasit nevhodný komentář
coze ten socialismus nikde nefunguje.