Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 7. 2017
proti režimu

Střelba do lidí, protesty i stávky: Venezule hrozí vznik další vlády!

Zdroj: TV Nova

Venezuelská opozice plánuje po neoficiálním referendu zasadit autoritářskému režimu prezidenta Madura další úder. Na čtvrtek vyhlásila stávku a příznivci opozice chtějí obsadit budovu nejvyššího soudu. V zemi, ve které hrozí další pouliční násilnosti, by tak mohla vzniknout paralelní vláda.

Pouliční střety, střílení do davu, ale i ekonomické sankce. Nad Caracasem a vládou prezidenta Madura se stahují mračna. Sedm milionů lidí (tedy třetina oprávněných voličů) se v opozicí uspořádaném referendu vyslovilo proti Madurově autoritářské politice, kterou chce ještě posílit."Vyzýváme celou zemi, aby se tento čtvrtek zapojila do mírových demonstrací a 24 hodin trvající stávky," pobízí viceprezident Národního shromáždění Freddy Guevara.

 

Kritika Madura, který plánuje na 30. července hlasování o změně ústavy, zní ale i ze zahraničí. "Vláda by měla najít způsob jak deeskalovat napětí a vytvořit podmínky k mírumilovnému vyjednávaní a řešení problému," prohlásila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

 

 

Zatímco mexický exprezident Visente Fox, který spolu s ostatními bývalými prezidenty latinsko-amerických států zastával během referenda funkci nezávislého pozorovatele, byl z Venezuely vykázán, šéfce unijní diplomacie Maduro vzkazuje, ať si hledí svého.

 

"Kancléřka Evropské unie Mogheriniová úkoluje venezuelskou vládu? Neslýchané. Co si myslí, že jsme v roce 1809, kdy jsme poslouchali rozkazy z evropských impérií? Venezuela je suverénní stát a nikdo jí nebude říkat, co má dělat. Mogheriniová, zahráváte si se špatnou zemí. Venezuela není kolonií Evropské unie," upozornil Maduro.

 

Nezdá se ale, že by obyvatele trápila vedle chudoby, nedostatku elektřiny, potravin i léků zrovna tato Madurova představa. Naopak. Venezuele kvůli nesvobodnému režimu hrozí sankcemi i Spojené státy.

Karolína Tomašková / lud TN.cz