Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.9. 2018 20:14
tragické oslavy

Střelci zaútočili na vojenskou přehlídku v Íránu, zemřelo 24 lidí

Zdroj: TV Nova

Agresoři zaútočili na vojenskou přehlídku v jihozápadním íránském městě Ahváz, podle agentury Isna žemřelo 24 lidí, mezi kterými byli i diváci přehlídky. Útok přišel ve chvíli, kdy si země připomíná konec osmileté války s Irákem.

Útok podle íránské agentury Isna začal jen chvíli po začátku přehlídky, na které působila 92. ozbrojená divizie íránské armády. Útočníci byli oblečeni do vojenských uniforem, útok trval kolem deseti minut.

 

Záběry potvrzují množství zraněných, které další vojáci odnášejí z místa incidentu. Původní informace hovořily o 11 mrtvých, následně počet obětí vzrostl na 24. Mezi mrtvými jsou nejen vojáci, umírali také diváci přehlídky včetně žen a dětí.

 

"Po teroristickém útoku na vojenskou přehlídku během dnešního rána v Ahvazu panuje v tuto chvíli relativně klid," informovala agentura Isna na Twitteru. Ke střelbě se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor. Šéf íránské diplomacie z útoku viní státy v regionu a jejich americké spojence.

 

Celkem na přehlídku útočili čtyři lidé, dva byli během incidentu zabiti, další dva se podařilo zatknout. Útočníci byli vycvičeni ve dvou zemích Perského zálivu, uvedl íránský armádní mluvčí, kterého citovala agentura IRNA. Mluvčí dodal, že útočníci nepatřili k extremistům z Islámského státu, měli ale vazby na Spojené státy a izraelskou tajnou službu Mossad.

 

 

Írán je zapojen na straně místních vlád do konfliktů v Sýrii a v Iráku a jeho představitelé upozornili na nebezpečí útoků sunnitských extremistů na íránské cíle. Írán byl přitom teroristických akcí od islámské revoluce v roce 1979 ušetřen.

 

Podívejte se na záznam z živého vysílání od začátku přehlídky do útoku.

 

Děsivé chvíle strašlivého útoku.

 

První smrtící útok sunnitské extremistické organizace Islámský stát v šíitském Iráku přišel loni 7. června. Atentátníci tehdy zaútočili v Teheránu na vysoce symbolická místa. Nejprve pronikli převlečení za ženy do budovy parlamentu, kde zahájili palbu a jeden z nich se zde odpálil. Asi půldruhé hodiny poté zaútočilo několik ozbrojenců v mauzoleu ajatolláha Rúholláha Chomejního, kde se nachází hrob vůdce islámské revoluce z roku 1979. O život přišlo 18 lidí a dalších více než 50 jich utrpělo zranění.

klma TN.cz
Reklama