Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2017 15:38

Střepiny: 9. 4. 2017

Zdroj: TV Nova

Ti, co si nemohou dovolit dělat chyby a ti, co se odevzdávají do jejich péče. Pacienti versus lékaři. Jak se domoci odškodného? Zážitky z dovolené, které nejsou v plánu, aneb kdo pomáhá čechům, kteří se v zahraničí dostanou do potíží? A stávka řidičů autobusů. Jak si žije český autobusák a jaké pochopení pro něj mají jeho pasažéři?

Jejich práce vyžaduje maximální zodpovědnost, jejich pochybení nás může stát zdraví nebo rovnou život. Na špatně provedený lékařský zákrok, chybnou diagnózu nebo nesprávné podání léku si u nás ročně stěžuje zhruba deset tisíc lidí. A čím dál častější jsou případy, kdy se pacienti o svá práva perou. Podle právníků je oproti roku 2000 takových kauz asi o padesát procent víc. Přitom dokázat pochybení lékaře není snadné a trvá to i roky. Co dělat, pokud se cítíte být jako pacient obětí, jak oškodné získat? To zjišťovala Maria Jevstafjeva ZDE.

 

Mnoho z nás se už možná vidí někde u moře nebo na toulkách po světových metropolích a někdo má možná i lehkou nervozitu z toho, že řešit případné problémy v zahraničí může být stresující. Pravdou ale je, že žádný civilizovaný stát nenechává své občany za hranicemi na holičkách, Česko není výjimkou. Pomáhat našincům v zahraničí, a to zdaleka nejen na dovolené, má na starosti jeden velký a silný úřad a tím je Ministerstvo zahraničí. Více v reportáži Matěje Svitáka ZDE.

 

Internet hýbe světem. Mladí lidé z různých zemí tzv. streamují, vlogují a postují své nápady na YouTube. Kolik si ale tihle velmi mladí lidé, často ještě děti svým koníčkem mohou vydělat a proč jsou právě youtubeři fenoménem současnosti? I to se dozvíte v reportáži Barbory Šimkové ZDE.

 

V Česku hrozila stávka řidičů autobusů. Měla kompletně ochromit dopravu, mnozí z nás trnuli, jestli se ve čtvrtek dostaneme do práce, do školy nebo k lékaři. Nakonec stávka ve větší míře proběhla jen na území jihomoravského kraje, kde se do protestů zapojil zhruba každý třetí řidič, jedním z nejvíce zasažených okresů bylo Blansko. Jak si žije běžný český autobusák a mají pro jeho situaci pochopení ti, kteří stávku pocítili? To zjišťoval přímo v terénu Ondřej Strada ZDE.
 

 

Pátek 7. dubna odstartoval pro svět znepokojivou zprávou. Spojené státy zaútočily na síly syrského prezidenta Bašára Asada. Podle prezidenta Donalda Trumpu šlo o reakci na úterní chemický útok ve městě Chán Šajchún. Na hodnocení dopadu je ještě brzy, teď je jisté jen to, že jsme byli svědky velmi důležité kapitoly světového dění. Na reportáž se podivejte ZDE.

TV Nova