Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.3. 2016 15:03
kalkulačky Odchod do penze

Plán důchodové revoluce: Kolik dostanete a kdy půjdete do penze?

Zdroj: TV Nova

Vláda zatím uvažuje o dvou variantách pro ukončení zvyšování důchodového věku. Plánuje propočítat varianty 65 a 67 let. Kabinet chce rozhodnout na konci června.

O odkladu dnes informoval novináře ministr financí Andrej Babiš (ANO). Růst důchodového věku se každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, současná legislativa přitom nepočítá se zastropováním. Dnes schválený věcný záměr zákona, který připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, by se měl týkat všech, kteří se narodili po roce 1971.

 

O stropu neboli pevném věku nástupu do penze se zmínily vládní strany v koaliční smlouvě. Podle ministerstva práce by se měl stanovit na 65 letech a každých pět let přehodnocovat. Pravidelné hodnocení a případné následné úpravy doporučila i důchodová komise, zastropování ale nenavrhla.

 

Ministerstvo práce vychází z průměrného věku dožití, argumentuje také tím, že většina zemí, kde je odchod do důchodu zastropován, se řídí hranicí 65 let. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) novinářům řekla, že považuje Babišův návrh za nepodložený.

 

V kolika letech půjdete podle stávajících zákonů do důchodu

 

 

Babiš během jednání vlády řekl, že u hlavního mandatorního výdaje rozpočtu je třeba být odpovědný. "Je to politická záležitost, i když to nastane de facto až za 14 let, neznamená to, že bychom neměli být rozpočtově odpovědní," uvedl. Kromě posouzení dvou variant stropu se také bude zjišťovat, jaké hranice mají ostatní země EU.

 

Jak vysoký byste podle stávajících zákonů mohli brát důchod?

 

 

Podle návrhu by statistický úřad vždy v roce, který končí trojkou či osmičkou, musel vypracovat prognózu o demografickém vývoji. První by měl dělat už za dva roky. Ministerstvo práce by pak do pololetí následujícího roku - tedy roku se čtyřkou či devítkou na konci - muselo dát vládě zprávu o vlivu populačního vývoje na důchodový systém, podle výsledků by k ní případně rovnou přidalo i návrh na změnu důchodového věku. Kabinet by pak nejspíš nechal připravit důchodovou novelu s úpravou věkového limitu, kterou by ale musel schválit Parlament.

 

 

Ve zprávách by se zohlednila mimo jiné očekávaná délka života či pravděpodobnost úmrtí lidí mezi 25 a 54 lety. Jejich doba v důchodu by neměla překročit 26 procent a spadnout pod 24 procent délky života. Podle toho by se pak stanovil důchodový věk. Předdůchodové generace by se ale případná úprava nedotkla. Nyní lidé tráví v důchodu v průměru 23 let.

 

Život se prodlužuje každoročně o několik měsíců. Očekávaná doba dožití mužů a žen se jen mezi rokem 2013 a 2014 protáhla o sedm měsíců. Podle propočtů by se mohl podle nových pravidel přehodnocování věk nástupu do penze proti nynějšímu modelu oddálit. U lidí narozených zhruba po roce 1971 by to mohlo být přibližně o dva roky, u generace z 90. let pak zhruba o rok.

 

 

Ministerstvo financí se zastropováním nesouhlasí. Podle něj by se měl nejdřív věk posuzovat, až potom upravovat. Zdůvodnění, že neexistenci důchodové hranice vnímá veřejnost špatně, resort financí nepřijímá. Podle něj tak lidé berou i daně, přesto není možné je zrušit.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vědci konečně mají důkaz: Muži stárnou rychleji než ženy. Ale jenom někde...

Má Artur Štaidl nárok na sirotčí důchod?

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.3. | 13:51 nila
41
Myslíte si, že lidé z dělnických profesí vydrží pracovat v takovém tempu, jeké ...
21.3. | 13:40 ivo-had-petrik
-19
já jsem už na penzi, mě je to fuk neměla ta lůza volit Zemana měli by věčí ...
23.3. | 08:27 mirindaaa1
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proč nezvýšit pořadně ten nástup do důchodu, dejte tam č....... rovnou 100 let. Jak kre...... budeme makat a dělat na to, aby mohli cigoši být na socce, aby byli prachy pro ty co si říkají uprchlíci a hlavně pro ty zákonodárce ve vládě, kteří se už zítra mají lépe než včera.
22.3. | 17:16 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
22.3. | 10:59 Miloš Tichý: Ale buď v klidu, v (_!_) je i Luboš, specialista na opravu LKT https://www.youtube.com/watch?v=SiUz_akTmcY
22.3. | 17:09 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
0
Náhlasit nevhodný komentář
22.3. | 10:59 Miloš Tichý: Takže umíš pro dnešní dobu akorát tak velkou pičuu. Tak jak kolegy spolužák, byl opravář CRT televizí. Na novější technologie už nemá.
22.3. | 12:41 svarcovaerika0123
2
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme - zase kolem dokola - pičuuj, kvič a hýkej. Najdi si nový slovíčka, tohle je pořád kolem dokola jedno a to samý. Vsadím se, že vím, co odepíšeš. Také to samé, co vždycky.
22.3. | 10:59 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
To víš že něco umím,Zaprvé sem byl specialista na opravu Zetorů,specialista na hydrauliky š180,a hydrauliky Zetorů.A navíc mám hnojárnu v Plané u Mar lázní.A nakonec,26 roků dřiny v lese.Stačí to tak??
22.3. | 10:47 Miloš Tichý
3
Náhlasit nevhodný komentář
Už mi sem nevešlo dodat,že su v červnu na důchodě 7 roků,,a odpracovaných mám v těžké dřině 43 roků. Tak bych si ten důchod zasloužil větší.A to nejen Já.
22.3. | 10:47 Karel Marek
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Tichý, to není jenom o věku, to je o schopnostech. Můj strýc, 82 let, specialista přes materály, kompozity, .. dělá od rána do večera, nestíhá práci co má. Ve věku 50 a výš musíš něco umět, mít specializaci, co umíš? co jsi vystudoval?
22.3. | 10:34 Miloš Tichý
2
Náhlasit nevhodný komentář
A o úsporách důchodců, se dá polemizovat. A výše důchodu? ne vlastní vinou mizerný .kdo umí počítat,lehko zjistí,::::4490 Inkaso,co tři měsíce 800 voda,,kolem 800 benzín,,,,,,,a důchod? 11470Kč. nepočítám co tři měsíce 700daň auto, a za cvíli přijde daň z nemovitosti.cca600
22.3. | 10:27 Miloš Tichý
1
Náhlasit nevhodný komentář
Hezké dopoledne.Ta ty osobní invektivy,se vyserte, s tím si nepomožete.Někdo mně tu napadnul,že fotbalisti,a modelky, taky mění zaměstnání.Tak bych dodal.nikdo takového starého člověka nezeměstná. Já to zaměstnání hledal,,, a vadilo jim stáří.
22.3. | 09:41 svoboda-jan
2
Náhlasit nevhodný komentář
O čmoudech ani nemá cenu psát , každé dítě ví že patří tam na jich, jen takzvaní KOCÁBOVCI se na tom chtějí přiživovat , protože nic jiného stejně jako Havel a jiní komedianti neumí.