Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 7. 2017

Sucho zabíjí moravské okurky!

efko cz
Zdroj: efko cz s.r.o.

Bude letošní „okurková sezona“ bez okurek? Pojďte si s námi o ně zasoutěžit

Pohled na usychající lány zeleniny, rozpraskaná a prašná půda, tiché zoufalství v očích bezmocných pěstitelů – to vše se vám naskytne při návštěvě jindy tak zeleného jihomoravského srdce našeho zemědělství. Podle slov místních je situace opravdu tragická, a to i přes výraznou každoroční pomoc našeho největšího zpracovatele tuzemských okurek, společnosti efko cz s.r.o. z Veselí nad Lužnicí, která se stůj co stůj snaží udržet tradiční moravskou produkci okurek.

„Letošní sezona je vlivem sucha tak hrozná, že uvažujeme o ukončení pěstování vůbec,“ stěžují si zemědělci, kteří se věnují pěstování tradičních znojemských okurek už desítky let. „Změny podnebí jsou vidět nejvíc právě u nás na jižní Moravě. Díky mírným zimám a nedostatku sněhu se nedoplňují důležité zdroje podzemní vody, vražedná vedra vyčerpávají půdu, nárazové prudké lijáky ji spíš vyplaví a ani státní dotace nedokážou nahradit ztráty a nutné investice do závlahových systémů,“ dodává poněkud odevzdaně jeden z nich.

efko cz
Zdroj: efko cz s.r.o.

Jedním z důvodů, proč ještě mnozí pěstitelé okurek na Moravě nehodili pomyslnou flintu do žita, je již zmiňovaná spolupráce s jihočeským efkem, které se mnohdy i na vlastní úkor snaží o zachování tradice, kontinuity a udržení tuzemské české produkce. Tím se liší od mnohých jiných českých výrobců, kteří již léta dovážejí levnější okurky z okolních zemí, od Polska přes Maďarsko až po Moldavsko.

„Jsme hrdí na to, že naše firma efko cz je největší specializovaná konzervárna zeleniny v ČR, špičkové kvality, vybavená nejmodernějším výrobním zařízením, které je k zelenině nejšetrnější,“ říká ing. Tomáš Kučera, jednatel firmy, a dodává: „S pěstiteli na jižní Moravě spolupracujeme přes dvacet let. Každoročně s nimi vybíráme nejlepší odrůdy, osevní plány a formou kontraktů smluvně garantujeme odebrání jejich sklizně.“

efko cz

Díky těmto smlouvám mohou znojemští zemědělci investovat do moderní a finančně nákladné kapénkové závlahy, která je pro přírodu nejšetrnější. Ale ani to letos nemusí stačit. „Okurky potřebují vodu, která letos prostě není. Efko přitom do svých sklenic dává jen ty nejlepší suroviny, nicméně letos to bude boj o každou rostlinu a pěstební den. Doufáme, že i zákazníci naši snahu podpoří a dají přednost tradiční moravské „křupavé“ kvalitě, abychom mohli v našem úsilí pokračovat i nadále,“ dodává ing. Tomáš Kučera.

Chcete-li ochutnat z jedinečné nabídky výrobků efko cz stačí vyplnit dotazník. Vyhrává každý desátý účastník! Slosování 25.7.2017.

Komerční článek