Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.12. 2015 09:22
hrůzná zpověď

Svědectví z hlavního města IS: Na ulicích jsou hromady sťatých hlav!

Islámský stát
Zdroj: Profimedia
Džihádisté z Islámského státu (ilustrační foto)

Hlavní město Islámského státu Rakká není až takový ráj na zemi, jak ho islamisté popisují. Děsivé svědectví podal světu Syřan Sulejmán, kterému se podařilo z této noční můry utéct.

Sulejmán v dříve prosperujícím a krásném městě Rakká pracoval jako učitel. V minulosti podporoval povstalce proti režimu prezidenta Bašára Asada, pak se ale všechno ošklivě zvrhlo. Od doby, co Islámský stát převzal kontrolu nad městem, začal teror. Uplatňují extrémní verzi práva Šaría - hromady sťatých hlav lemují ulice a všude se povalují těla mrtvých lidí.

 

Jednoho dne už ale došla Sulejmánovi a jeho ženě trpělivost a zaplatili pašerákům 500 dolarů, aby je převedl přes hranice do Turecka. Pro rodinu, která žije se 150 dolary na měsíc, to byla velká částka, i tak ale byla ochotná ji zaplatit a podstoupit riziko, které jim hrozilo. Kdyby je totiž někdo z příslušníků IS chytil, trest by byl hodně krutý. Píše o tom americká CNN.

 

V relativním bezpečí v Turecku se rozpovídal o tom, jak příšerný život v Rakká byl. "Utekli jsme hlavně kvůli dětem, ničilo jim to životy," svěřil se Sulejmán. Děti se schovávaly pokaždé, když viděly příslušníka IS, na ulici je otec pouštěl jen zřídka. Sulejmánova žena se stala zajatcem ve vlastním domě.

 

 

Děti postupně vyměnily klasické hračky za takové, které připomínaly zbraně. Naučily se také rozpoznávat, jestli zrovna bombarduje ruský nebo americký letoun. Do školy odmítly chodit úplně. "Neučilo se tam. Děti od pěti do jedenácti let byly v jedné třídě. Učitelky do školy nechodily a starší děti šikanovaly mladší," popsal muž.

 

Lidé denně žebrali o jídlo, ne všichni ho ale dostali. "IS dával všechno lidem, kteří se k němu připojili, zbytek nedostal nic - jídlo, elektřinu ani peníze. Lidé se k islamistům přidávali z hladu," vysvětlil bývalý učitel. 

 

Mezi lidmi ve městě vládne paranoia. "Sousedé se navzájem podezírají, že donášejí IS," řekl Sulejmán. "Desetileté děti s kalašnikovy hlídají na ulicích a mohou na vás křičet a kdykoli vás zastavit. Vy nemůžete nic říct, protože jsou to příslušníci IS," dodal. Děti islamisté učí brutální praktiky ve speciálních táborech za městem.

 

Podle Sulejmána se IS nepodaří zničit jen nálety, mají totiž malý efekt. Islamisté mají sirény a stihnou se před útokem schovat. "Jediné, z čeho mají strach, jsou drony. Ty jsou totiž hodně přesné a většinu lidí zabily právě ony," řekl muž.
 

mom TN.cz
Reklama