Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 6. 2017
Rozvědka varuje

Švédsko má problém! Masivně tam vzrostl počet islamistů

Poprava dezertérů ISIS
Zdroj: YouTube.com
Ilustrační foto

Počet radikálních islamistů ve Švédsku podle místní rozvědky za posledních sedm let masivně vzrostl. Zatímco v roce 2010 odhadovala Bezpečnostní policie (Säpo), že v severské zemi žijí zhruba dvě stovky islamistů, v současnosti se podle ní jejich počet pohybuje v řádech tisíců, informovala agentura AFP.

"Nikdy v minulosti jsme nezaznamenali takové množství," uvedl v pátek ředitel Säpo Anders Thornberg, podle kterého se odhady vztahují na islámské radikály ochotné sáhnout k násilí i na ty, kteří financují terorismus či rekrutují bojovníky pro teroristické organizace, především na Blízkém východě. "Nárůst extremismu je výzvou historických rozměrů," uvedl.

 

Nejvíce radikálů žije ve městech Stockholm, Göteborg, Malmö a Örebro. Příčina nárůstu jejich počtu v zemi tkví podle šéfa Säpo ve zvýšené míře propagandy, kterou do světa vysílá teroristická organizace Islámský stát (IS) a jí podobné skupiny. Války v Iráku a v Sýrii přispěly k semknutí radikálních islamistů, dodal Thornberg. Podle Säpo se do bojů v Sýrii či v Iráku od roku 2012 zapojilo kolem 300 Švédů.

 

Rozvědka se ale domnívá, že jen malá část islamistů, kteří nemají daleko k násilí, je schopna ve Švédsku skutečně spáchat teroristický útok. Problémem je podle Thornberga nicméně fakt, že plánování atentátu v současnosti nevyžaduje příliš mnoho času ani prostředků. "Dnes, pokud se rozhodnete jednat, tak si koupíte dva nože nebo najmete dodávku a najedete do davu," uvedl ředitel Säpo.

 

 

Právě druhý způsob provedení atentátu v dubnu zvolil terorista, který najel ukradeným nákladním vozem do lidí na pěší zóně v centru švédské metropole a pět jich zabil. Policie kvůli útoku zadržela devětatřicetiletého Uzbeka Rachmata Akilova, který se k činu přiznal. Švédská vláda následně oznámila, že zpřísní protiteroristické zákony.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.6. | 17:50 Roman Skala
10
K cemu vy pokrytci zavadite cenzuru, kdyz tady stejne nechate jednoho ...
17.6. | 16:25 Milos Trasimi
-8
Ukradeny Trotl.Pracovat neumějí? Byl jsi v Malajsii Bruneji? Vysvětlí my proč ...
18.6. | 08:00 Roman Skala
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je to krystalická špína.
17.6. | 19:25 arnold-rimmer
7
Náhlasit nevhodný komentář
Milos Trasimi: Vrať se tam odkud pocházíš - do Altajské jeskyně ke svému loupeživému, opocikánskému druhu, který odjakživa sloužil jako otroci mongolské hordě. Češké bohy nezajímáš. Češi jsou vyšší bytosti, ty jsi podřadný a ubohý. Zalez.
17.6. | 19:21 arnold-rimmer
4
Náhlasit nevhodný komentář
17.6. | 18:56 Radek Trnovec: Trasimi tolik lže, že se ve svých lžích ztrácí. Nepamatuje si, co lhal předtím, tak lže něco jiného, jenže my si toho všimneme a je jasný, že je to ulhaný loupeživí opocíkán původem z jeskyně v Altaji.
17.6. | 19:19 arnold-rimmer
6
Náhlasit nevhodný komentář
17.6. | 18:56 Radek Trnovec: To je všem známo. Trasimi je retardovaný a psychicky nemocný opocikán. Mně vyhrožoval před 2 lety, že si pro mě přijde opus dei, pak že mě sám dostane, či nějací agenti, že zná moji podobu. Neví nic, je to nula.
17.6. | 18:56 Radek Trnovec
2
Náhlasit nevhodný komentář
Trasímek zkurvysýýnekk je LHÁŘ!!!A virtuální postavička!!!
17.6. | 18:55 Radek Trnovec
4
Náhlasit nevhodný komentář
A čemu se jako Švédsko?Chtěli být humanitární tak aťsinto sežerou se vším všudy!!!Někdy snad trpělivost musí přetéct.
17.6. | 18:53 Radek Trnovec
2
Náhlasit nevhodný komentář
Tn.cz je banda zmmrdů!!!
17.6. | 18:52 Radek Trnovec
3
Náhlasit nevhodný komentář
Jeho matka je prý z Řecka a otec z Bruneje-ZASE LEŽ!!!Pak Trasímek zkurvysýýnekk jak píše že pracuje v Anglii tak.ho.tady jeden našel přes IP adresu na Facebooku a žije tady v ČR-ZASE LEŽ!!!Vyžírka zkurrvenáaa a kozzomrdd
17.6. | 18:50 Radek Trnovec
3
Náhlasit nevhodný komentář
Trasímek zkurvysýýnekk (nevím co tím myslel) :-D pak že má vystudovanou antropologii a archeologii :-D :-D :-D Potom říkal že bydlí v Anglii-ZASE LHAL!!!Jeho koníčkem je psychologie-OPĚT LEŽ!!!
17.6. | 18:48 Radek Trnovec
3
Náhlasit nevhodný komentář
Zdravím tě Trasímku zkurvysýýnkůů.Co ty tady vyhrožuješ ty zmmrdee zkurveenýý co jeho matka je největší Řecká špínna! Trasimi je LHÁŘ!Slíbil že za mnou dojede a že mě zbije,ví kde bydlím atd. a čekal jsem a nic ;-) Opět jeho LEŽ!Trasímek zkurvysýýnekk LŽE že má vystudovanou anstronomii
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme