Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 7. 2017
Lékaři varují

Světem se šíří neléčitelná forma kapavky! Může za to orální sex

Orální sex v autě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Mezi lidmi se čím dál víc šíří kapavka. Bakterie se podle odborníků stala imunní před antibiotiky a dalšími léky. Přenáší se především orálním sexem, ale také stykem bez ochrany. Před novým typem pohlavní nemoci už varuje Světová zdravotnická organizace.

Neléčitelná forma kapavky už děsí odborníky po celém světě, píše portál Daily Mail. Teď před zmutovanou bakterií varuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). Kapavkou trpí i tisíce Čechů, jde o nejrozšířenější pohlavní nemoc.

 

Podle expertů se začala nová forma kapavky šířit poté, co se stala odolnou vůči antibiotikům. To částečně zapříčinila i vzrůstající obliba orálního sexu. Bakterie totiž dokáže přežít v krku nakaženého člověka, a tak si vytvoří imunitu proti lékům, které polyká.

 

Kapavka se přitom běžně léčí nasazením antibiotik. Ta se ale předepisují i při lehčích onemocněních a lékaři dlouhodobě varují před jejich nadužíváním. "Kapavka je takový inteligentní brouček. Na každý nový typ antibiotik si rychle vypracuje imunitu," uvedla pro portál specialistka na reprodukci Teodora Wiová.

 

 

K rozšíření nového typu kapavky napomohla také fáma, že prezervativy způsobují HIV. Ta se rozšířila především v zemích třetího světa. Ani civilizovanější státy na tom ale s užíváním kondomů nejsou nejlépe.

 

Lékaři už zaznamenali tři případy odolné pohlavní nemoci. Jeden pacient je z Japonska, další z Francie a poslední ze Španělska. "Tito lidé mohou nakazit ostatní, jsou jen špičkou ledovce. My se teď musíme soustředit na vývin účinných léků. Ty by pak měly být dostupné pro všechny nemocné," řekla Manica Balasegaramová z organizace, která antibiotika testuje a vyvíjí.

epa TN.cz