Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.5. 2017 15:09
recepty uvnitř historie nápojů

Světový den koktejlů! Američanům ho musel vymyslet Čech

koktejl
Zdroj: oficiální zdroj
ilustrační foto

Dnes je Světový den koktejlů - přesně před 211 lety se totiž objevila první zmínka o míchaném nápoji, koktejlu. Bylo to pochopitelně ve Spojených státech, kolébce míchaných nápojů. Zajímavá je ale i česká stopa v příběhu, protože tradici tohoto svátku založil Čech.

Nějaký druh koktejlu pil asi úplně každý. I abstinenti. Nikoli nutně totiž musí jít o nápoj s alkoholem. Přesto se našinci z těch prvních koktejlů, které ochutnal, vybaví asi nejprve kola s rumem nebo třeba becherovka s tonikem. Ale proč ne, i to jsou totiž koktejly.

 

První písemná zmínka o koktejlech je sice stará staletí, ale za ne tak příliš. Poprvé o koktejlu napsal americký časopis The Balance and Columbian Repository v roce 1806. Redaktor míchaný koktejl představil jako "…nápoj posilující, z lihovin druhu všelikého, cukru, vody a bitteru složený, jenž lidově se zove sling."

 

Tímto dnem a tímto textem se datuje narození koktejlů, i když pochopitelně lidstvo pilo míchané nápoje jistě mnohem dříve. Neříkalo se jim ovšem koktejly, tak jako dnes. Ostatně i původ tohoto názvu je zajímavý - a pravda, trochu nejednoznačný. Existuje hned několik příběhů o tom, jak získaly koktejly jméno.

 

 

Jednou z legend je, že nápoj získal jméno po dceři mexického krále Axolotla VIII. Když Mexiko a USA uzavíraly příměří mezi oběma zeměmi, nabídla údajně americkým hostům dcera krále zvláštní míchaný nápoj. Její zkomolené jméno mu pak prý dalo jméno.

 

Druhá teorie pochází z období války za nezávislost. Jistá Betsy Flannaganová u sebe ubytovávala několik důstojníků Jednou jim údajně nabídla míchaný nápoj ozdobený kohoutími pery. Překvapený i potěšený francouzský důstojník pak prý zvolal: "Vive le coq’s tail!"

 

A existuje i třetí verze, jak to všechno bylo. Název prý pochází z Karibiku, kde byly populární kohoutí zápasy. Pravidlem bývalo, že majitel vítězného kohouta pozval po zápasech ostatní na "panáka". Jednoho dne se ale stalo, že vítěz měl k dispozici pouze zbytky nejrůznějšího alkoholu. Z nouze je tedy smíchal a koktejl (cock - kohout, tail - ocas) byl na světě.

 

 

Čtvrtá verze odkazuje se právě na zmiňované noviny The Balance & Colombian Repository, kde 6. května 1806. V nich vyšel text neúspěšného kandidáta ve volbách New Yorku: "ZTRÁTY: 720 grogů, 17 grogů z brandy, 32 gin slingy, 411 sklenek hořké, 25 cock tailů, volby, ZISK: Žádný."

 

Svůj zářez v historii koktejlů má ale i Česko. Svátek se poprvé slavil právě v tuzemsku, a to 13. května 1999. Prosadil ho barman a český publicista Alexander Miškovic. Z Česka se pak den oslavy míchaných nápojů rozšířil do celého světa.

 

Recepty na nejslavnější alkoholické koktejly


Bloody Mary

Veleznámý "vyprošťovák". Smíchejte podrcený led, pár kapek worchesteru a Tabasca. Dolijte 4 cl vodky, 6 cl rajčatové šťávy a přidejte 1 lžičku citronové šťávy. Promíchejte, přelijte a přisypte špetku soli (ideálně celerové), trochu pepře a dozdobte stonkem řapíku a přidejte plátek citrónu. Fajnšmekři si do Bloody Mary přistrouhávají i trochu křenu.

 

White Russian

Tenhle starý koktejl proslavil především film Big Lebowski, jehož hlavní hrdina nepil nic jiného. Ovšem ve filmu se tomuto nápoji říká Bílý medvěd. Koktejl míchejte přímo ve sklence, ve které ho budete podávat. Nalijte do ní 2cl kahlui, 4 cl vodky a na závěr 2cl smetany. Vše zlehka promíchejte, aby vznikla mramorová kresba.

 

Sex on the Beach

Smíchejte 4 cl vodky, 2 cl broskvového likéru, 4 cl pomerančového džusu a 4 cl brusinkového džusu. Zamíchejte, přelijte a přidejte plátek citronu.

 

Mojito

Asi na deset lístků rozmačkaných lístků máty použijte jednu lžičku cukru. Zalijte 4 cl bílého rumu a 2 cl limetové šťávy, přidejte drcený led a dolijte sodou. Ozdbobte opět mátou a plátkem limety.
 

tn.cz / gar
Reklama