Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.3. 2016 14:51
onemocnění kůže

Svrab je na vzestupu! Jak ho poznat a jak se chránit? NÁVOD

Svrab
Zdroj: TV Nova

Zákožka svrabová napadá rok od roku čím dál více lidí. Kožní parazit se nově objevil i v mateřské škole na Českolipsku, kde dětem způsobil kožní vyrážky a svědivé ekzémy. Podle hygieniků je svrab na vzestupu. Nabízí se proto otázka, jak se mu vlastně můžeme bránit.

Když se objevila informace, že se ve školce v Dubé na Českolipsku objevil svrab, rodiče byli zděšení. "Já si myslím, že je to infekční hodně," řekla TV Nova v rozhovoru jedna z příbuzných malé holčičky. Je to pravda? Na to jsme se snažili najít odpověď.

 

Jak poznám svrab

 

Přítomnost zákožky svrabové poznáte celkem snadno. "Je to malý roztoč, který žije v povrchové vrstvě kůže. Tam hloubí cestičky," vysvětluje epidemoložka Jana Prattingerová. "Onemocnění se projevuje vyrážkou tam, kde je kůže tenká. Bývá to v oblasti pasu, kde máte gumu. U žen to bývá v oblasti prsou. U dětí to může být i v oblasti hlavy nebo na rukách," dodává.

 

 

Onemocnění kůže navíc provází nepříjemné svědění, které je výsledkem imunitní reakce organismu na antigeny zákožky a které se objevuje nejčastěji v noci, když je člověk zachumlaný v noci pod peřinou (teplo totiž zákožce dělá moc dobře).

 

Jak se můžu nakazit

 

Všeobecně platí, že parazit útočí tam, kde se pohybuje více lidí a kde jsou horší hygienické podmínky. Odborníci vidí problém zejména v častějším cestování a horšícím se sociálním podmínkám pro některé skupiny obyvatel. "To onemocnění je častější, než jsme byli zvyklí v minulém století," uznává Prattingerová. V letošním roce mají jen na Liberecku hlášený už 22. případ. Ročně v kraji onemocní v posledních letech kolem 150 lidí.

 

Zákožka svrabová
Zdroj: TV Nova

 

Jak zabránit šíření

 

Svrab je přenosné onemocnění, doporučuje se proto nebýt v bezprostředním styku s nakaženou osobou. Nejlepší prevencí je pak dbát o správnou hygienu, čistotu domova a hlavně nezapomínat pravidelně vyměňovat ložní prádlo.

 

"Také se vyskytuje takzvaný svrab čistotných osob, které se velmi myjí a vysušují si kůži," popisuje Prattingerová. Protože parazit nemá rád sucho, musí se zavrtat hlouběji pod pokožku a odhalit pak jeho přítomnost je mnohem těžší.

 

Jak léčit svrab

Léčba tohoto kožního onemocnění má tři základní kroky: je třeba parazity zlikvidovat, zhojit poranění kůže a zavést hygienická opatření. Lékaři nejčastěji doporučují terapii sírou. Doktoři mají už své osvědčené mastičky, které rány zhojí a parazity vyhubí. Nejdůležitější je ale přestat svědivou pokožku drbat. Škrábáním se totiž nemoc rozšiřuje po celém těle.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o svrabu ve školce na Českolipsku:

 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

VAROVÁNÍ PRO RODIČE: Žena přišla o končetiny kvůli meningitidě. Nyní tvrdě bojuje za život svých dcer

ŽENY POZOR: Pokud takhle vypadá vaše ňadro, může jít o rakovinu!

lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.3. | 16:03 adam12345678901234
15
A co teprve když ty "některé skupiny obyvatel" se začnou začleňovat ...
5.3. | 21:24 lshagy28
2
Jakub Novak prej muzou za to cigorky?? Co to tu pises za blbosti se vzpamatuj ...
6.3. | 10:14 Jarmila Klementová
3
Náhlasit nevhodný komentář
Včera sem jela 177 z Opat.na Chodov jel tam bezdomovec seděl na 4 gatě na půl žrdě a stehna měl přesně takové jak na obrázku ze svrabu šupinaté a svědělo ho to proto se svlíkal a drbal to.Všichni to chytnem v depu když je úklid asi židle nedezinfikujou,ale měli by!
5.3. | 21:24 lshagy28
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jakub Novak prej muzou za to cigorky?? Co to tu pises za blbosti se vzpamatuj proc by se jako vsechny romove nemeli koupat?? 2x do mesice se koupou jo to kde si cetl nebo slysel ??
5.3. | 16:03 adam12345678901234
15
Náhlasit nevhodný komentář
A co teprve když ty "některé skupiny obyvatel" se začnou začleňovat do normálních škol. To se nebudeme stačit škrábat.
5.3. | 15:42 Jakub Novák
7
Náhlasit nevhodný komentář
To je jasne cikorky za to muzou. Jeste jsem nevidel bílé ditko co by se nekoupalo. Cikorky se koupou max 2 krat do měsíce. Me nejaka cikorka nakazit dite, tak jsem jak ta ruska a nesu jejich hlavy taky
5.3. | 15:16 Jana Muchová
13
Náhlasit nevhodný komentář
to je teprve začátek, čím víc parazitů naleze do Evropy , tím budou nemoci horší.
5.3. | 15:02 fantozzi602
14
Náhlasit nevhodný komentář
svrab se rozleza po cele zapadni evrope,a brusel si ho pestuje,musime se mu branit vsema prostredkama a nepustit si ho pod kuzi,vcas ho musime zabit
5.3. | 14:19 jaqykmy-takmyqy
8
Náhlasit nevhodný komentář
Zkurvеnej svrab když ho včas nerozpoznáte naleze k vám, zabydlí se a už ho pryč nedostanete ani párem volů. Pozor, používá při tom nejrůznější divadelní triky a taky zneužívá hru na emoce, je třeba zvýšené ostražitosti.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme