Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 12. 2016
Válka v Sýrii

Syrští povstalci hrozí ukončením příměří, OSN dohodu podpořila

Turecká ofenzíva a teroristické útoky v Sýrii
Zdroj: Profimedia
Válka v Sýrii trvá už šest let

Část syrských povstalců údajně zváží vypovězení od pátku platného příměří v zemi. Tvrdí, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně přijala rezoluci podporující úsilí Ruska a Turecka ukončit konflikt v Sýrii a odstartovat mírová jednání.

"Pokračující porušování (příměří) ze strany režimu a jeho bombardování a pokusy útočit na oblasti pod kontrolou revolučních frakcí učiní dohodu (o příměří) neplatnou," stojí v prohlášení několika zatím neupřesněných povstaleckých skupin.

 

Dokument tvrdí, že se vládní síly a jejich spojenci, včetně radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh, se snaží o postup především severozápadně od metropole Damašku. Nálety podle aktivistů zasáhly zejména povstalci držené vesnice a města ve strategicky důležitém údolí Barada.

 

Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Jak uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany, rebelové za 24 hodin porušili klid zbraní dvanáctkrát. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno. SOHR dění v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v Sýrii síť informátorů.

 

 

Rebelové v prohlášení uvedli, že to vypadá, jakoby syrská vláda a opozice podepsaly dvě různé verze dohody o příměří. V jedné prý chybí řada zásadních, ale neupřesněných bodů, o nichž nelze vyjednávat.

 

Podle Damašku a Moskvy nejsou součástí dohody radikálové z organizací označovaných za teroristické, což je například Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie (dříve zvaná Fronta An-Nusra). Několik povstaleckých předáků ale tvrdí, že dohoda se vztahuje i na Frontu dobytí Sýrie.

 

Režim syrského prezidenta Bašára Asada dostává v boji s rebely pomoc od Ruska a Íránu. Různé protivládní povstalecké organizace zase podporovaly či stále podporují západní státy jako USA, ale i Turecko a monarchie Perského zálivu.

 

 

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila rezoluci podporující syrské příměří, jehož garantem je právě Rusko spolu s Tureckem. Rezoluce mimo jiné vyzývá k "rychlému, bezpečnému a neomezenému" přístupu k humanitární pomoci po celé zemi. Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory o syrském konfliktu.

 

O situaci v Sýrii spolu dnes telefonicky hovořili ruský prezident Vladimir Putin a jeho íránský protějšek Hasan Rúhání. Shodli se, že budou pokračovat v úzké spolupráci obou zemí s cílem ukončit syrskou krizi, uvedl Kreml. Oba státníci rovněž zdůraznili důležitost nové dohody o příměří a plánů na uspořádání mírových rozhovorů v Astaně. Moskva i Teherán jsou hlavními stoupenci Damašku.

 

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle některých odhadů si vyžádala již okolo 400.000 obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu. Jen během letošního roku v konfliktu zahynulo téměř 50.000 osob, uvedli aktivisté ze SOHR. Přes 13.000 z nich byli civilisté.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.1. | 01:09 overal
8
Není divu, vždyť takzvaní povstalci se od ISIS v podstatě vůbec neliší, jen ...
31.12. | 21:36 bimbi20
-6
Syřani, bojujte. A pokud prohrajete, anebo vás bojování přestane bavit, tak ...
1.1. | 13:37 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Poslední záznam z naší velvyslankyni v televizi bylo tuším v roce 2012 od té doby, je možné její zkušenosti slyšet jen na konferencích. Já se vás slavná média ptám proč. Proč vystupují v televizi herci, proč pořád ti samí lidé. Myslíte si že se na to nepřišlo, pravda se bude šířit rychleji než mor.
1.1. | 13:33 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Naše velvyslankyně řekla, že nemůže vystupovat moc často, že oni novináři nemají zájem, že jiným velvyslancům bylo vyhrožované v jiných konfliktech kvůli tomu, že šířili pravdu. Vládnou nám blázní, které kočíruje zahraničí.
1.1. | 13:31 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Prosím všechny vlády v EU, aby nám řekly, kteří naši novináři jsou v Sýrii, kteří pozorovatelé tam jsou. Protoč čerpáme informace jen ze strany rebelů, proč se neptáme jediné velvyslankyni, která tam dokonce zastupuje i USA, která vyvrací to co nám média neustále vnucuje????
1.1. | 02:01 Miroslav Hanko
4
Náhlasit nevhodný komentář
OSN po EU nejnepotřebnější banda.
1.1. | 01:19 zacotomame
0
Náhlasit nevhodný komentář
1.1. | 00:45 zacotomate, ty to nejseš schopnej ani napastovat bez chyb, blbe.
1.1. | 01:09 overal
8
Náhlasit nevhodný komentář
Není divu, vždyť takzvaní povstalci se od ISIS v podstatě vůbec neliší, jen tím, že se tváří loajálně k USA a dostávají za to spousty vyřazených zbraní USA! Obviňování Asadovi armády je jen způsob vrtění psem, které má tento fakt zakrýt!
1.1. | 00:47 zacotomate
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pro Ruský Syřani, bojujte. A pokud prohrajete, anebo vás bojování přestane bavit, tak přijďte sem do Evropy.
1.1. | 00:45 zacotomate
2
Náhlasit nevhodný komentář
roko-lanek myslím, že v Turecku udělal prezident pořádek. Podle mě je Turecko stabilní, přátelské, demokratické a ekonomicky prosperující země.
31.12. | 23:03 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Proč media se neptájí české velvyslankyni která to má prednosem mnoho let?Protože říká opak co media?Jen tak dál.
31.12. | 23:00 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
Že má VB informátory?Má a jsou to protivládní skupiny,tak ti jsou opravdu objektivní.Pořád bude snaha válku prodlužovat a zhoršovat situaci.