Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2016 15:08
galerie Krásná podívaná

Tady bydlí Superman! Krystalová jeskyně připomíná jeho pevnost

Gigantické krystaly v Mexiku - 3
Zdroj: Profimedia

Jeskyně v mexické poušti vypadá jako Supermanova Pevnost samoty. Tvoří ji obří krystaly sádrovce, které ale připomínají spíše velké ledové rampouchy. Panují tu extrémní podmínky (65 °C a 100% vlhkost), takže

Jeskyně v mexickém pohoří Naica vypadá jako vystřižená z příběhu o Supermanovi. Do Pevnosti samoty chodí v komiksech a filmech superhrdina přemýšlet i odpočívat a tvoří ji velké krystaly. I v mexické jeskyni najdeme obrovské krystalové "rampouchy", dokonce největší a nejčistší sádrovcové krystaly na světě!

 

Celé pohoří Naica protíná síť jeskyní a puklin, kterými pronikají mineralizované termální vody. Tok z nitra země se postupně ochlazuje, minerály se ukládají a krystalizují. V minulosti se tady těžily rudy bohaté na stříbro, olovo a zinek, krystalové jeskyně byly ale objeveny až později.

 

Novější Jeskyně krystalů způsobila v roce 2000 přímo poprask. Při těžbě narazili na komůrku o průměru 8 metrů, která byla plná krystalů sádrovce, potom objevili daleko větší jeskyni s krystaly dlouhými 10 metrů a o průměru až 2 metry!

 

14

GALERIE: Gigantické krystaly v Mexiku

Zdroj: Profimedia

Gigantické krystaly v Mexiku - 1

Hodnocení:

 

Podmínky jsou navíc extrémní - teplota 65 °C a vlhkost 100 %. Nikdo proto netuší, jak je vůbec jeskyně velká, protože v těžkých podmínkách vědci prozkoumají vždy jen pár metrů. Komoru dnes chrání betonová stěna se železnými vraty, aby se krystaly nezničily.

 

 

Druhá komora byla objevena v roce 1910 a nazývá se Jeskyně mečů (Cueva de las Espadas), je asi 120 metrů pod povrchem a je tvořena obrovskými sádrovcovými krystaly, které dosahují až dvou metrů a v průměru mají 25 centimetrů. Připomínají čepele středověkých mečů, podle toho je jeskyně také pojmenovaná.

 

epa TN.cz