Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 2. 2017
TOP 10

Tahle zvířata jsou nejchytřejší na světě! Často překonají i člověka

Nejchytřejší zvířata
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Tato zvířata patří mezi nejchytřejší na světě

Inteligence se u zvířat měří poměrně těžko. O jejich chytrosti tak biologové rozhodují především na základě pozorování, případně malých experimentů. Každé zvíře však ovládá jiné schopnosti - zatímco sloni mají skvělou paměť, vrány rozumí zákonům fyziky.

Zatímco některá plemena psů se lehce učí, kočky bývají nezávislé a vynalézavé. Na přehled nejchytřejších psů se můžete podívat zde. Ani jedni z našich oblíbených mazlíčků ale nepatří mezi nejinteligentnější zvířata na světě.

 

Zvířecí inteligence se však neměří snadno. Některé druhy vynikají svou pamětí, další zase poslušností, jiné schopností se maskovat a porozumět okolí. Výzkumníci proto zvířata dlouhodobě pozorují, případně je zapojují do různých experimentů. Podívejte se na žebříček, který sestavili dokumentaristé BBC a vědci z různých univerzit.


10. Papoušci

K nejchytřejším papouškům patří nestor kea, který na Novém Zélandu loví ovce farmářů. Právě díky rozmanité stravě se podle vědců těmto ptákům rozvinuly nevídané schopnosti. Jejich myšlení je komplexní a při experimentech v zajetí dokázali vyřešit složité rébusy, umí i spolupracovat. Ani ostatní papoušci ale nejsou hloupí - dokážou se naučit různá slova a reagovat na lidský hlas, naučí se i barvy nebo tvary.

Papoušek (nestor kea)
Zdroj: profimedia.cz

 

 

9. Veverky

Veverky mají skvělou paměť. Po celé měsíce si dokážou pamatovat, kam schovaly tisíce oříšků, přestože si místo nijak neoznačí. Jsou navíc schopni rychle reagovat a posoudit situaci. Pokud někdo jejich poklady ohrožuje, počkají, až se vzdálí, ořechy vykopou a ukryjí do podpaží nebo úst, dokud nenajdou vhodné místo.

 

Veverka
Zdroj: profimedia.cz

 

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.2. | 09:14 allanaldik
9
nejchytrejsi zviratka? Tak to by se meli politici, soudci, polciste, mestaci a ...
7.2. | 16:53 skeptikus
-8
..to je zase kupa blitek. Který zvíře jako má bejt chytřejší než člověk? I ten ...
9.2. | 10:30 noob66
0
Náhlasit nevhodný komentář
I to nejtupejsi zvíře je chytřejší než člověk..
8.2. | 00:20 yjy
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co tomu říká Církev Svatá a její první Papa, který se narodil bez prostřednictví ženy? Vydá další encykliku proti tmářům?©Já..
7.2. | 20:05 Vojta Také
2
Náhlasit nevhodný komentář
Překonat chytrostí Pichava nebo Bimbi není pro zvířata opravdu žádný problém.
7.2. | 19:39 skeptikus
0
Náhlasit nevhodný komentář
7.2. | 19:09 overal ..no právě že tak dokazují svou inteligenci. Umí si spočítat, že se o jejich fakany postarají Evropani a jiní hlupáci..
7.2. | 19:13 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Mohli by Simpanze pozvat k Jilkovy kdyz zase budou resit problemy globalniho sveta..Kdyz tam mohla bejt Dilina Kratochvilu, proc ne Judy?
7.2. | 19:10 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Štefane i volové mají celodenní pohyb na zdravé vzduchu a přesto nezmoudří za celý život!
7.2. | 19:09 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Některá zvířata jsou dokonce tak chytrá, že v případu nedostatku potravy neotěhotní, nebo dokonce zastaví vývoj plodu, to je důkaz že jsou na daleko vyšším stupni inteligence, než černoši nebo muslimové!
7.2. | 16:53 skeptikus
-8
Náhlasit nevhodný komentář
..to je zase kupa blitek. Který zvíře jako má bejt chytřejší než člověk? I ten nejtupější demment je chytřejší než to nejchytřejší zvíře vy blbci..
7.2. | 16:02 Štefan Nemeth
-5
Náhlasit nevhodný komentář
Jasně že jsou než naše mládež! Nahrají přihlouplé hry na mobilech a PC a mají daleko víc pohybu na čerstvém vzduchu.
7.2. | 09:14 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
nejchytrejsi zviratka? Tak to by se meli politici, soudci, polciste, mestaci a urednici od nich neco priucit protoze to co predvadi, tim ukazuji ze jejich IQ nedosahuje ani iq houpacih kone natoz techto zviratek.