Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 2. 2017
TOP 10

Tahle zvířata jsou nejchytřejší na světě! Často překonají i člověka

Nejchytřejší zvířata
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Tato zvířata patří mezi nejchytřejší na světě

Inteligence se u zvířat měří poměrně těžko. O jejich chytrosti tak biologové rozhodují především na základě pozorování, případně malých experimentů. Každé zvíře však ovládá jiné schopnosti - zatímco sloni mají skvělou paměť, vrány rozumí zákonům fyziky.

Zatímco některá plemena psů se lehce učí, kočky bývají nezávislé a vynalézavé. Na přehled nejchytřejších psů se můžete podívat zde. Ani jedni z našich oblíbených mazlíčků ale nepatří mezi nejinteligentnější zvířata na světě.

 

Zvířecí inteligence se však neměří snadno. Některé druhy vynikají svou pamětí, další zase poslušností, jiné schopností se maskovat a porozumět okolí. Výzkumníci proto zvířata dlouhodobě pozorují, případně je zapojují do různých experimentů. Podívejte se na žebříček, který sestavili dokumentaristé BBC a vědci z různých univerzit.


10. Papoušci

K nejchytřejším papouškům patří nestor kea, který na Novém Zélandu loví ovce farmářů. Právě díky rozmanité stravě se podle vědců těmto ptákům rozvinuly nevídané schopnosti. Jejich myšlení je komplexní a při experimentech v zajetí dokázali vyřešit složité rébusy, umí i spolupracovat. Ani ostatní papoušci ale nejsou hloupí - dokážou se naučit různá slova a reagovat na lidský hlas, naučí se i barvy nebo tvary.

Papoušek (nestor kea)
Zdroj: profimedia.cz

 

 

9. Veverky

Veverky mají skvělou paměť. Po celé měsíce si dokážou pamatovat, kam schovaly tisíce oříšků, přestože si místo nijak neoznačí. Jsou navíc schopni rychle reagovat a posoudit situaci. Pokud někdo jejich poklady ohrožuje, počkají, až se vzdálí, ořechy vykopou a ukryjí do podpaží nebo úst, dokud nenajdou vhodné místo.

 

Veverka
Zdroj: profimedia.cz

 

epa TN.cz