Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 3. 2016
zajímavá mapa

Tato příjmení jsou nejčastější v Evropě. Podívejte, co znamenají!

Příjmení
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Která příjmení jsou v Evropě nejčastější?

V každé zemi je alespoň jedno příjmení, které je pro ni typické. Asi nikoho nepřekvapí, že nejčastějším příjmením v Česku je Novák. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, jak je to jinde v Evropě?

Novák, Müller, Ivanov, tato příjemní se v různých obměnách objevují hned v několika evropských státech. Na severu dominují jména, která končí na son, tedy syn někoho. Země na východě upřednostňují příjmení s koncovkou -ov a státům na pobřeží Středozemního moře vévodí příjmení končící na -ič.

 

Podle toho, jak které příjmení zní, ho většinou s jistotou zařadíme do správné části Evropy. Historie a příslušnost k jazykové rodině se na jménu zkrátka podepíše. Jedinou výjimkou je Island, kde není jedno nejčastější příjmení, ale všechna jsou odvozena od křestních jmen otců.

 

 

Mapa - nejčastější příjmení
Zdroj: TN.cz, Jakub Marian

 

Červeně jsou označena příjmení, která jsou odvozena od nějaké vlastnosti, hnědá příjmení vznikla z profesí, modrá vycházejí z křestního jména otce, tyrkysová odkazuje k místu původu a zelená k přírodě.

 

Překvapením možná pro mnohé bude nejčastější příjmení našich východních sousedů. Na Slovensku je totiž nejvíc Horváthů! To přitom vůbec nezní slovensky, jde o maďarský výraz označující Chorvata. Unikátní mapu sestavil český grafik Jakub Marian a zaujala i novináře z britského listu Independent.

 

Přečtěte si, co jednotlivá příjmení znamenají:

Tabulka - Nejčastější příjmení v Evropě a jejich význam

 

ČTĚTE TAKÉ:

ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?
Oběti seriálů! Kolik žije v Čechách Brend, Bartů a Esmerald?
VÝSLEDKY ODHALENY: Toto jsou nejnenáviděnější dětská jména roku 2016! Nejmenuje se tak i vaše dítě?

mom TN.cz