Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.2. 2018 21:07
praha den druhý

Komplikace v dopravě! Taxikáři protestovali, ucpávali silnice

Zdroj: TV Nova

Taxikáři se v pátek opět sešli na pražském Strahově, aby dali najevo svůj nesouhlas s přepravními službami typu Uber a Taxify. Oficiální sraz měli ve dvanáct, zhruba o dvě hodiny později vyjeli do ulic hlavního města. Prahou kroužili přibližně do 17. hodiny. Protesty mají pokračovat příští týden.

Zhruba tisícovka protestujících taxikářů jezdila v Praze přibližně do sedmnácté hodiny  tam a zpět po magistrále v centru města. Sjeli kolem úřadu vlády na Hlávkův most a pohybovali se mezi Holešovicemi a Národním muzeem. První vozy dojely po 14:30 ke Státní opeře, kde se otáčely. Komunikace se směrem k Hlávkovu mostu začala kvůli tomu velmi rychle ucpávat..

 

Pokyn vyrazit dali organizátoři ve 14:15. Kolona se vydala ze Strahova Chotkovými sady, trasa vedla po nábřeží Edvarda Beneše kolem úřadu vlády a na Hlávkově mostu taxikáři najeli na magistrálu. Na rozdíl od čtvrtečního protestu akce zasáhla do páteční odpolední dopravní špičky, což podle místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolíny Venclové nebyl záměr. Je to dle jejích slov dáno tím, že někteří řidiči jezdí v noci a potřebovali se dopoledne trochu vyspat.

 

 

Akci monitorovali policisté i s využitím helikoptéry. Na webu vyzvali obyvatele, aby k cestám v centru města raději využívali MHD. Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám typu Uber. Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. V pondělí plánují další protest a chtějí pozvat k jednání na Strahov premiéra Andreje Babiše (ANO).

 

Podle Venclové budou taxikáři v protestech pokračovat, i když tím riskují úbytek klientů. Lidé však podle ní začínají jejich argumenty chápat. "Není to tak strašné, jak jsme si mysleli. Zdá se, že veřejnost se zamyslela nad našimi argumenty," řekla ČTK. Dodala, že čím dál více lidí rozumí tomu, že pouze požadují dodržování zákona.

 

Ve čtvrtek se taxikáři na Strahově sešli o dvě hodiny dříve než dnes. Řidiči vyjeli ze Strahova ve dvou kolonách. Jedna jela přes Chotkovy sady, kolem úřadu vlády a přes Hlávkův most na magistrálu. Druhá sjela ze Strahova na Holečkovu ulici a poté přes Zborovskou ulici, Jiráskův most a Resslovu ulici na I. P. Pavlova, kde rovněž najela na magistrálu. Poté taxikáři dvě hodiny jezdili ve smyčce po obou trasách tam a zpátky. Část řidičů se dodržených tras nedržela a kolona se částečně rozpadla. I z toho důvodu dnes organizátoři zvolili jednodušší trasu.

 

 

Policie oznámila, že při čtvrteční protestní akci zkontrolovala 171 řidičů. Policisté uložili 31 pokut v celkové výši zhruba 16 tisíc korun. Zadrželi také jednu osobu pro podezření ze spáchání trestného činu.

 

Protestujícím taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

ČTK/ lud TN.cz
Reklama