Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.10. 2017 20:13
protestní akce

Taxikáři zablokovali cestu na letiště. Do ulic jich vyjelo přes tisíc

Zdroj: TV Nova

Protest taxikářů proti službám typu Uber, který dnes začal u pražského letiště, není časově omezený. Trvat může i několik dní, taxikáři se na dalším postupu poradí dnes večer. Dnes skončil po čtyřech a půl hodinách. Protest taxikáři ukončili kolem 15. hodiny u pražského magistrátu.

Po příjezdové silnici k letišti kroužily asi 15kilometrovou rychlostí stovky taxikářských aut. "Časově to nemáme nijak omezené. Hned v pondělí rozhodneme, jestli budeme v úterý pokračovat dál," vysvětlil mluvčí taxikářů David Bednář. Taxikáři jeli Lipskou ulicí, pokračovali kolem hotelu Marriot a před Evropskou třídou nejížděli zpět na Lipskou. Podle odhadů se protestu zúčastnilo 1000 až 1200 taxikářů.

 

Taxikáři vytvořili několik skupin

Protest pořádá Sdružení českých taxikářů. Na akci dohlíželi strážníci a policisté zhruba na dvacítce míst. "Situaci v okolí Letiště Václava Havla a přihlehlých komunikacích monitoruje ze vzduchu policejní vrtulník, ten přenáší aktuální informace do velícího štábu bezpečnostního opatření," uvedl mluvčí policie Jan Daněk.

 

19

GALERIE: Taxikáři protestují proti Uberu!

Zdroj: AKTU.cz

Taxikáři protestují proti Uberu! - 1

Hodnocení:

 

Taxikáři vytvořili několik skupin. Jedna vyjela po půl jedenácté z Evropské a blokovala pravý i levý jízdní pruh. Další kolona se zformovala cestou z letiště, šlo o zhruba 70 aut. Před zahájením protestu se na letišti sešla primátorka Prahy Adriana Krnáčová se zástupcem Sdružení českých taxikářů. Taxikář Miroslav Žežulka ČTK řekl, že nic nevyjednali. Krnáčová jim zopakovala, ať se obrátí na stát.

 

Na Evropské ulici se taxikáři sjížděli asi půl hodiny před zahájením jízdy, a to u Džbánu a vozovny Vokovice. Poté vyrazili směrem k letišti, nejprve pouze pravým jízdním pruhem a levý zůstal volný pro ostatní dopravu. Později najeli i do levého pruhu, za což jim někteří běžní řidiči spílali. Zablokovali například dva autobusy MHD a jeden společnosti RegioJet. V 11:00 už ale z Evropské ulice kolona zcela zmizela

 

Na letiště taxikáři postupně přijížděli ve skupinkách, projeli a opět odjížděli. Od Evropské ulice směrem k letišti se provoz po 10:45 téměř zastavil.

 

 

První dopravní komplikace nastaly kolem jedenácté hodiny v Lipské a Aviatické ulici ve směru do centra. Doprava tam byla na stupni číslo čtyři. "Policisté v této souvislosti již řeší několik protiprávních jednání řidičů," popsal policejní mluvčí.

 

Policie podle atuálního vývoje situace některé vybrané úseky krátkodobě uzavírala a dopravu odkláněla. Tímto opatřením se snaží předejít mnohem větším komplikacím, zejména ve směru do centra metropole.

 

Podívejte se na video z místa:

 

Letiště je na komplikace připraveno

Pražský dopravní podnik má v souvislosti s protestem taxikářů připraveny s letištěm varianty autobusových linek přímo po letištní ploše. Krátce před 11:00 už touto trasou jely linky 100, 119 a 191. "Nejsou obsluhovány pravidelné zastávky, u zastávky Terminál 2 je zřízena dočasná zastávka," uvedl dopravní podnik na twitteru.

 

Pražské letiště zřídilo kvůli dnešnímu protestu taxikářů informační centrum. Radit cestujícím s možnými problémy v dopravě dnes bude 40 až 50 lidí, o které muselo letiště dnes navýšit počet pracovníků. V případě komplikací budou přilétajícím cestujícím a zejména cizincům radit, jak při cestě do města využít městskou hromadnou dopravu. Autobusy totiž jezdí jinou příjezdovou cestou než běžná doprava včetně vozidel taxi. ČTK to řekla mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková.

 

"Máme připraveno hlášení pro případ, až situace nastane a bude pro cestujícího výhodnější vzít si na cestu z letiště MHD, aby tato informace zazněla i z rozhlasu v české a v anglické verzi," uvedla Janoušková. Zároveň vyzvala cestující, aby s problémy v dopravě na letiště počítali a nechali si před odletem dostatečnou časovou rezervu i pro možné dopravní komplikace.

 

Dopravu v místě stávky kontrolovali policisté:

 

Pokud někomu spoj uletí, jsou pro něj v kontaktním centru připravené počítače s internetovým připojením, kde si mohou cestující najít náhradní let. Zároveň ale letiště upozornilo, že evropská pravidla ochrany spotřebitele neřeší situaci, kdy kvůli stávce nebo protestům cestující nestihne odlet. Letiště ani dopravci pak nejsou povinni cestujícím poskytovat jakékoliv kompenzace.

 

Kvůli očekávanému protestu taxikářů se podle letiště v minulých dnech zvýšil počet návštěv internetových stránek letiště, kde lidé i v zahraničních jazykových mutacích vyhledávají informace o možných komplikacích. Letiště rovněž o možných problémech dopředu informovalo partnery z řad leteckých společností nebo cestovních kanceláří.

 

Jednání s Krnáčovou dohodu nepřinesla

S taxikáři přijela na letiště jednat i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Sdělila, že Praha nemá kompetence Uber zakázat a že na čtvrtek je naplánována schůzka expertní skupiny úřadu vlády, která má hledat řešení. Taxikáři podle ní částečně uznali, že řešení je na vládě a ministerstvech, na protest však vyjeli i tak. Jízdou chtějí tlačit na instituce a zároveň dát lidem na vědomí, že Uber podle nich porušuje zákony.

 

Taxikářům vadí zejména to, že za Uber a podobné služby jezdí řidiči bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Dolínek na sociálních sítích uvedl, že hodlá navrhnout nahrazení taxametrů chytrými aplikacemi. Současně budou muset řidiči Uberu dodržovat podmínky jako taxikáři.

 

Podle Bednáře ale aplikace v telefonu nemohou taxametry nahradit, protože nejsou spolehlivé. "Policie musí mít ocejchovaný radar, kterým měří rychlost. Řezník musí mít ocejchovanou váhu, kterou váží maso. Taxametr musí být zaplombován metrologickým ústavem, že měří dobře. Neexistuje cejch na to, že Google mapy, podle kterých jezdí třeba Uber, je nějakým způsobem ověřená nebo měří dobře," uvedl Bednář. Podle něj také otázka, jak měřit cestu například v tunelu nebo při výpadku internetu.
 

 

 

Protestovalo se také v Brně

Na podporu pražských kolegů proti přepravní službě Uber dnes vyjelo v Brně od Riviéry na 70 vozů taxislužby na tuřanské letiště po velkém městském okruhu. Vrátit se mají do 14:00 po stejné trase opět na Riviéru. Podle předsedy Cechu Taxi Czech Republic Radka Koláře jde o iniciativu zdola od jednotlivých taxikářů a dispečinků. V Brně soud Uber předběžným opatřením zakázal.

 

Taxikáři nechtějí Brno zablokovat, pouze dát najevo podporu kolegům z metropole, kteří dnes na znamení nesouhlasu s přepravními službami sdílené ekonomiky zablokovali pomalou jízdou cestu na pražské letiště. V Brně protestující taxíky vyjely krátce po poledni normální rychlostí, nikoliv záměrně pomalu jako v Praze. Provoz v postižených ulicích v Brně pouze na pár minut zhoustl, zůstal však plynulý. Jelikož se taxikáři vydali do provozu přes křižovatku u deváté brány brněnského výstaviště, šňůra taxi vozů se hned na začátku roztrhala. Na akci dohlížejí policisté, v koloně mezi taxikáři jsou čtyři policejní vozy.

 

V Brně začal Uber fungovat od 1. února, v červenci však Krajský soud v Brně službu zakázal, protože jde podle něj o běžnou taxislužbu. Auta a řidiči však nesplňují řadu požadavků, které taxikářům předepisuje zákon a místní vyhláška.

 

"Jedeme na podporu kolegů v Praze proti nečinnosti státních orgánů. Nás v Brně magistrát a primátor Petr Vokřál (ANO) maximálně podpořili. Nechápu, že když soud vydá předběžné opatření v Brně, v Praze nic takového nejde," řekl Kolář. V Brně je 450 koncesovaných taxikářů, Kolář původně odhadoval, že se zúčastní čtvrtina z nich.

 

K řešení problému sdílené ekonomiky se ve čtvrtek sejde expertní skupina na úřadu vlády.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

Redakce TV Nova se omlouvá za záměnu jmen, která byla omylem uvedena v reportáži. U poškozeného řidiče UBERu jsme nesprávně uvedli jméno Daniel Tarljovski.

mom tn.cz / ČTK
Reklama