Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.7. 2018 22:44
důvod tají

Těmto místům v Egyptě a Švédsku se vyhněte, varuje ministerstvo

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo zahraničních věcí varuje před cestami do Egypta. Turisté by se měli vyhnout městům v údolí Nilu, například Luxoru nebo Asuánu. Důvodem jsou bezpečnostní hrozby. O jaké přesně jde, ale nechce ministerstvo prozradit. Kromě Egypta by se Češi také měli vyhnout například Švédsku. Tam jsou důvodem rozsáhlé požáry.

Luxor, Edfu nebo Asuán, těmto městům byste se podle českého ministerstva zahraničí měli při návštěvě Egypta vyhýbat. Proč, to ale tají.

 

"Máme informace o tom, že by tam mohlo dojít k nějakému bezpečnostnímu incidentu, to je maximum informací, které v tuto chvíli mohu sdělit," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

"No tak evidentně tam musí mít hodnověrné informace o zvýšené aktivitě islamistů, bohužel toto místo, které je svoji nádherou přitažlivé pro turisty, se stalo už několikrát terčem teroristického útoku," vysvětlil bezpečnostní expert Andor Šándor.

 

 

"Co považuji za největší problém, je to, že se něco stane, tak se nikdy nedomluvíme s egyptskou stranou a nikdy se vlastně nedozvíme, co se stalo, kdo útočil," doplnil Šándor.

 

Ministerstvo zahraničí si na dnešek pozvalo egyptského diplomata ohledně případu Češky, která loni v červenci zemřela na dovolené v Egyptě po útoku nožem na pláži.

 

"Zástupce egyptské strany nám dnes sdělil, že dotyčný útočník trpí mozkovou dysfunkcí, proto by měl být shledán nesvéprávným, stejně tak ho lékaři označují za velmi nebezpečného pro své okolí," doplnila Valentová.

 

Odsouzen tedy nebude, nyní je v detenčním zařízení. Před rokem pobodal Češku (†36) Egypťan (29) na hotelové pláži v Hurghadě. Kromě Češky pobodal ještě dalších pět lidí. Dvě Němky zraněním podlehly na místě. Češka na následky zranění zemřela v nemocnici.

 

 

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje cestovat například do Afghánistánu, Iráku nebo Sýrie. Důvodem je dlouhodobě zhoršená bezpečnostní situace a ozbrojený konflikt.

 

Do Švédska ministerstvo nedoporučuje cestovat kvůli extrémně vysokým teplotám, které překračují 30 stupňů. Hlášeno tam bylo už přes 70 lesních požárů.
 

Veronika Polášková/klma tn.cz / ČTK