Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.12. 2017 10:49
kámen míru

Tento diamant zachrání život celé vesnici! Prodal se za obří sumu

Diamant míru
Zdroj: Profimedia
Diamant míru

V New Yorku se v pondělí vydražil jeden z největších neopracovaných diamantů světa - a to za úctyhodných 6,5 milionu dolarů (140 milionů korun). Takzvaný "Diamant míru" má spasit vesnici v Sierra Leone, kde se našel.

Britský klenotník Laurence Graff se stal novým majitelem jednoho z největších diamantů světa, známého jako Peace Diamond, tedy Diamant míru. Minerál je se svými 709 karáty 14. největším surovým diamantem světa a třetím v Sieře Leone.

 

Muž ho koupil za 6,5 milionu dolarů (140 milionů korun), od vlády se nyní očekává, že peníze použije na zlepšení životních podmínek obyvatel z vesnice Koryardu, kde se minerál našel. Ty mají vesničanům pomoct získat pitnou vodu, nové silnice, zdravotní péči i vzdělání. "Diamant míru jim změní životy," uvedl šéf společnosti 77diamonds Tobias Kormind.

 

 

Drahokam našel v březnu pastor v oblasti Kono na východě Sierry Leone. Duchovní si ho ale nenechal, okamžitě ho předal tamní vládě, které svěřil i jeho prodej, informuje BBC.

 

Diamant se dražil už podruhé - nejvyšší nabízenou částku 7,8 milionu dolarů (168 milionů korun) z letošního května ve Freetonu ale odmítla s tím, že je příliš nízká. Tentokrát se spokojila ale i s touto nižší sumou s tím, že na vyšší částku už těžko dosáhne.

lud TN.cz