Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.11. 2017 18:08
globální oteplování

Teplota planety roste a svět bude zaplaven! Tato města zmizí první

Město u vody
Zdroj: Profimedia

Led na jižním a severním pólu s rostoucími teplotami taje a města pohlcuje voda. Je pravděpodobné, že mapy budou v budoucnu vypadat úplně jinak než dnes. Jaké změny můžeme očekávat?

Svět se potápí a marně si láme hlavu, jak tuto situaci řešit. Vědci z neziskové organizace Climate Central dokonce odhadují, že celkem 275 milionů lidí po celém světě žije v oblastech, které budou nakonec zaplaveny. A to už za předpokladu, že se planeta Země oteplí o pouhé 3°C.

 

Přestože hladiny moří a oceánů nevzrostou okamžitě a naopak půjde spíše o pozvolný, dlouhodobý proces, vědci varují, že tyto změny budou nevratné, a to i kdyby se globální oteplování nakonec zpomalilo.

 

Jaká místa jsou ohrožena?

 

Nejhůře na tom dle projekcí budou asijská města, konkrétně Hong Kong, Osaka a Šanghaj, která jsou dnes domovem pro 31.1 milionu lidí. Tato města by měla zanedlouho být zcela, či z velké části pod vodou.

 

Například Šanghaj byla nizozemskými a britskými vědci v souvislosti se záplavami prohlášena za nejzranitelnější velké město. Zohledněny přitom byly faktory jako například počet lidí žijících v blízkosti pobřeží či čas potřebný k evakuaci lidí a k zotavení města z povodní.

 

Podobně bude postižena i oblíbená dovolenková destinace - Alexandrie. Toto egyptské město se potopí již při nárůstu hladiny moře o půl metru. Pokud vláda nepřijme dostatečná ochranná opatření, 8 milionů lidí se bude muset odstěhovat. Přestože se tyto změny dějí již dnes, většina Egypťanů si myslí, že se jich to netýká, a že tyto problémy budou muset řešit až za 50 až 80 let.

 

Problémům se nicméně nevyhne ani Rio de Janeiro, domov slavného brazilského karnevalu. Obyvatelé Ria mají spoustu důvodů k tomu, proč by se měli globálního oteplování obávat. Podle neziskové organizace Climate Central by nárůst teploty o 3°C způsobil zaplavení nejen proslulých pláží Ria, jako je například Copacabana či domácího letiště, ale také vnitrozemské oblasti Barra de Tijuca, kde se loni konaly olympijské hry.

 

Ani Spojené státy americké však nebudou této přírodní pohromy ušetřeny. Nejhůře by mělo být postiženo přímořské město Miami, ve kterém žije 2,7 milionu lidí. V ohrožení jsou však další 3 miliony obyvatel dolní třetiny Floridy.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

JEN 1 MINUTA! Tohle musíte udělat, abyste se stihli dostat z potápějícího se auta

TOHLE NIKDO NEČEKAL: Vědci zjistili, kdy skončí vesmír! Máme důvod k panice?

iva TN.cz
Reklama