Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.2. 2016 12:30
Video a Galerie Bombový útok

Teroristé útočili v centru syrského Homsu: Zemřely desítky lidí!

Zdroj: APTN

Teroristický útok otřásl v neděli dopoledne syrským městem Homs. Během minuty vybuchly dvě bomby na rušné křižovatce ve čtvrti al-Zahra. Státní televize potvrdila 14 mrtvých a 29 zraněných. Exilová organizace SOHR monitorující dodržování lidských práv v Sýrii ale mluví o 25 mrtvých, reportér televize Al-Jazeera hlásí z místa minimálně 42 obětí

Podle svědků má minimálně jeden z výbuchů na svědomí sebevražedný atentátník, který se odpálil ve voze. Útočit na stejném místě v krátkém časovém sledu je oblíbenou taktikou teroristů. Při druhém útoku cílí na ty, kteří přišli na pomoc obětem prvního výbuchu.

 

Homs se v posledních měsících stal opakovaně terčem sebevražedných atentátníků Islámského státu. Při jednom takovém výbuchu v lednu zemřelo 23 lidí. Prosincový útok si vyžádal 32 životů.

 

Podle státní televize nálože vybuchly v 07:15 SEČ ve dvou autech. Dějištěm byla čtvrť Zahra, obývaná hlavně alávity, tedy členy vládnoucího klanu, k němuž opatří i prezident Bašár Asad.

 

16

GALERIE: Teroristický útok v Homsu

Zdroj: ČTK/AP

Teroristický útok v Homsu - 2

Hodnocení:

 

Většinu Homsu kontroluje syrská vláda, ale město je často dějištěm podobných útoků. Lidé hlásící se k radikálnímu Islámskému státu tam v lednu při atentátu zabili 20 osob.

 

Mezinárodní společenství usiluje o dohodu o příměří, která by mohla přivést zpět k jednacímu stolu do Ženevy účastníky přerušených mírových rozhovorů. Opozice v sobotu stanovila své podmínky, za nichž je ochotna na klid zbraní přistoupit. Souhlasí s dvou až třítýdenním obnovitelným příměřím, pokud se k němu připojí všichni, kromě islámských radikálů, kteří se rozhovorů neúčastní. K dalším podmínkám opozice patří ukončení obléhání měst a vesnic, otevření koridorů pro humanitární pomoc a propuštění vězňů.

 

 

Také Asad v soboru řekl, že na příměří přistoupí, ale jenom za podmínky, že "teroristé" toho nevyužijí k dalším ziskům a země, které je podporují, svou podporu zastaví. Asad za teroristy od začátku konfliktu považuje všechny své odpůrce, tedy i takzvanou umírněnou opozici podporovanou některými zeměmi.

 

"Jsme připraveni zastavit vojenské operace, ale jsou tu i důležitější faktory. Například to, že teroristé toho nesmějí využít k posílení svých pozic," řekl Asad v rozhovoru se španělským listem El País. Trvá také na tom, že "ostatní státy, zejména Turecko, nesmějí posílat do Sýrie další teroristy, zbraně ani logistickou podporu". Turecko v konfliktu stojí na straně umírněné opozice, ale bojuje hlavně proti syrským Kurdům, kteří jsou zapojeni do bojů proti islámským radikálům.

 

 

Ankara nedávno oznámila, že syrskou válku může ukončit jedině vyslání pozemních jednotek, a to v koalici. K vyslání vojáků je připravena také Saúdská Arábie. K tomu Asad v rozhovoru řekl, že v takovém případě by proti nim syrská armáda postupovala "stejně jako proti teroristům". "Bylo by to napadení; budeme hájit naši zem," řekl prezident.

 

Prohlásil také, že armáda brzo ovládne celé město Halab, o něž v posledních týdnech bojuje, a že chce postoupit směrem k Rakce, ovládané Islámským státem. Až získá kontrolu nad Sýrií, je prý připraven k sestavení vlády národní jednoty, která bude pracovat na nové ústavě a připraví volby.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

TAJEMSTVÍ 11. ZÁŘÍ ODHALENO! Co přimělo teroristy k jednomu z nejhorších útoků v historii?

MALÝ TERORISTA! Chlapec se stal nebezpečným nástrojem ISIS! Je to skutečně syn známé Britky?

vbo tn.cz / ČTK