Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.12. 2015 11:33
video testujeme

TEST VÍDEŇSKÝCH PÁRKŮ: Který "vídeňák" chutná nejlépe?

Zdroj: TN.cz

Vídeňské párky jsou oblíbený produkt s dlouhou historií. Jejich výroba začala už v roce 1805 a na trhu jsou hojně vyhledávané dodnes. Jsou ale na českém trhu všechny dobré a kvalitní? Zeptali jsme se kulináře Petra Stupky, který je otestoval.

Pro náš test jsme tentokrát nakoupili hned 13 balení různých vídeňských párků nabízených českými supermarkety. Petru Stupkovi jsme je pak naservírovali bez obalů k otestování. Stupka nejprve k párkům přivoněl, dále kontroloval jejich vzhled a lom a následně uzeniny za studena ochutnal.

 

Párek by se ale měl konzumovat teplý až horký, takže v dalším kole jsme párky ohřáli. Každý párek jsme ohřívali šetrně na páře a Petr Stupka poté opět testoval jeho vůni, tuhost, křehkost střívka, šťavnatost a soudružnost a v neposlední řadě pochopitelně samotnou chuť.

 

 

Propadákem testu se tentokrát stal vzorek č. 3, tedy párky z Globusu. "Radši to nebudu komentovat, to opravdu nebylo pochutnání," hodnotí Stupka. Na předposledním místě se umístily párky značky Schneider, které byly velmi tučné. "Já jsem si je pojmenoval tučňák," podotýká s nadsázkou náš odborník. Dostatečnou konzistenci a chuť neměly ale ani vzorek č. 5 (Vídeňské párky Tesco – 11. místo) a vzorek č. 6 (Bio Vídeňské párky Ponnath – 10. místo).

 

 

Pořadí testovaných vídeňských párků

 

Párky z Alberta (9. místo) a od společnosti Vocílka (8. místo) mají výbornou chuť, ale jsou příliš tuhé. Od sedmého místa výše jsou podle kulináře Petra Stupky již všechny párky dobré a je na individuální chuti každého, který je ten nejlepší. Na 7. místě se umístily párky Dulano z Lidlu, které jsou podle Stupky dobré, ale chuťově trochu slabé. Podobně je na tom i vzorek č. 10, tedy Vídeňské párky pro děti značky Bilbo (6. místo). Poněkud slabší chuť najdeme ale i párků Pikok (5. místo).

 

První čtyři místa konečného pořadí tvoří finále. "Všechny jsem si je ještě jednou ohřál, abych byl pokud možno spravedlivý, ale pokud zvolíte ten či onen, věřte, že se nezklamete," hovoří o finálové čtveřici Stupka. Bramborovou medaili berou Poctivé Vídeňské párky z Kosteleckých uzenin, bronzové skončily párky společnosti Krásno. "Na třetím a čtvrtém místě skončily jen proto, že jsou malinko tužší," vysvětluje verdikt známý jihočeský kulinář.

 

 

První a druhé místo Petr Stupka během testu dvakrát mezi sebou prohodil. Nakonec ale na druhém místě skončily Vídeňské párky Extra, které vyrábí beskydské uzenářství Chodura. "Jemný výborný párek, prostě Vídeňák jak se patří," hodnotí Stupka. Vítězem se tak staly párky K-Classic z Kauflandu. "To je párek, který opravdu křupne, je to prostě lahůdka," chválí kulinář.

 

Poté, co Petr Stupka určil konečné pořadí testovaných párků, jsme mu předložili složení jednotlivých balení a tím i procentuální obsah masa v uzeninách. "Mám radost, že všechny párky jsou většinou z masa. To je dobré konstatování, protože ještě před pár lety jsme v uzeninách to maso dohledávali, byly tam různé sójové bílkoviny a podobně. Tady opravdu převládá maso, jak by ve Vídeňském lahůdkovém párku mělo," hodnotí závěrem Stupka.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Vnadná brunetka miluje párky a ryby, plácá se jimi po zadku a prsou. Podívejte se!

Video, které vám zničí chuťové buňky. Takto se vyrábějí vaše oblíbené párky

TN.cz