Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.1. 2018 15:25
testování škodlivosti

Testy na opicích i lidech! Další skandál s diesely šokuje Německo

Emise z motorů
Zdroj: Profimedia

Německem otřásá další skandál spojený s emisemi z dieselových motorů. Společnost financovaná několika předními výrobci aut totiž podle německých médií provedla testy, při kterých byli opice a lidé vystaveni zplodinám z dieselových motorů. Německá vláda již studii odsoudila.

Evropská výzkumná asociace pro životní prostředí a zdraví v dopravním sektoru (EUGT), kterou financovali přední němečtí výrobci aut, si podle Stuttgarter Zeitung nechala v roce 2013 vypracovat studii škodlivosti dieselových motorů.

 

V rámci studie byly provedeny testy na opicích. Zvířata byla vystavena dávkám oxidu dusičitého, aby se určila míra škodlivosti dieselových motorů. Výzkum proběhl v USA.

 

Podobné testy podstoupilo 25 zdravých lidí v Německu. Ti byli podle portálu TheLocal v univerzitní nemocnici v Cáchách vystaveni různým koncentracím oxidu dusičitého po dobu několika hodin.

 

Informace o nemorálních testech šokovala celou společnost nejen v Německu, na hlavu automobilových výrobců se snesla tvrdá kritika ze všech směrů.

 

Německá vláda v pondělí testy podle BBC odsoudila. Společnost Daimler, která vyrábí vozy Mercedes, se od testů také distancovala. "Přístup EUGT je v rozporu s našimi hodnotami a etickými zásadami. Výslovně se od studie distancujeme. Experimenty silně odsuzujeme," uvedla společnost na Twitteru.

 

 

Společnost Volkswagen, která čelila skandálu s falšováním emisí, testy také odsoudila a za jednání některých jedinců, kteří byli do testů zapojeni, se omluvila.

 

EUGT zanikla minulý rok a podle TheLocal byla financovaná společnsotmi Daimler, Bosch, BMW a VW.

klma TN.cz
Reklama