Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2017 14:05
Turecko po referendu

Tisíce lidí protestovaly v ulicích, vláda prodloužila výjimečný stav

Zdroj: TV Nova

Asi 3000 lidí vyšlo v pondělí do ulic Istanbulu na protest proti výsledku nedělního referenda. V něm zvítězili příznivci změn ústavy, které posílí pravomoci prezidenta.

Hlavní opoziční strana průběh referenda i sčítání hlasů kritizovala a oznámila, že bude u soudu žádat jeho zrušení.

Reklama

 

"Bok po boku proti fašismu," skandovalo asi 2000 lidí ve čtvrti Kadiköy v asijské části Istanbulu. Namířeno měli k sídlu ústřední volební komise. Právě ta učinila během referenda sporné rozhodnutí, že se budou do výsledků započítávat i hlasovací lístky bez oficiálního razítka.

 

Nedostatečně orazítkovaných hlasů je podle opoziční strany asi tři miliony, což by stačilo ke zvrácení výsledku. Zastánci ústavní změn totiž zvítězili asi o 1,3 milionu hlasů.

 

Další asi tisícovka protestujících vyšla večer do ulic ve čtvrti Beşiktaş, v evropské části Istanbulu. Nesli mimo jiné hesla jako "Ne, my vyhrajeme" a skandovali "zloděj, vrah, Erdogan". Podle agentury AFP jim lidé z okolních domů z oken vyjadřovali podporu mimo jiné tím, že bouchali do hrnců a pánví.

 

 

Ve třech největších městech Turecka, jimiž jsou Istanbul, Ankara a Izmir, zvítězili v nedělním referendu odpůrci změn ústavy.

 

Turecká vláda v pondělí v noci na doporučení bezpečnostní rady prodloužila o další tři měsíce výjimečný stav v zemi. Výjimečný stav byl v Turecku zaveden loni v červenci po neúspěšném pokusu části armády o převrat a byl už několikrát prodloužen.

 

TN.cz/ ČTK
Reklama