Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 23.9. 2017 19:32
galerie rozsáhlé evakuace

Tisíce lidí včetně Čechů prchají, na Bali hrozí výbuch sopky!

Aktivní sopka na Bali ohrožují lidi
Zdroj: ČTK / Facebook
Aktivní sopka na Bali vyhnala z přilehlých vesnic tisíce lidí.

Dovolenkový ráj na indonéském ostrově Bali ohrožuje aktivní sopka Agung. Z nejvyššího vulkánu stoupá dým a hrozí, že by mohl začít chrlit lávu. Tamní úřady v posledních hodinách evakuovaly tisíce lidí pobývající v blízkosti sopky, přesuny se dotkly i Čechů.

Zhruba desítka tisíc lidí musela opustit vesnice v okolí aktivní sopky Agung už v pátek, vůbec přitom netuší, za jak dlouho se budou moct vrátit domů. Balijské úřady vyhlásily nejvyšší stupeň nebezpečí, obávají se, že vulkán brzy začne chrlit lávu, informuje Reuters.

 

"Pokud dojde k výbuchu, nikdo by se v dané oblasti neměl zdržovat," vysvětlil mluvčí národní agentury pro katastrofy Sutopo Purwo.

 

15

GALERIE: Sopka na Bali děsí místní i turisty

Zdroj: ČTK

Aktivní sopka na Bali

Hodnocení:

 

Evakuace se kromě místních lidí dotkla i českého resortu Relax Bali v severovýchodní části ostrova. "Momentálně jsme evakuovali naše hosty na sever Bali k oblasti Lovina. Zde je podle úřadů bezpečná zóna. Vsichni zaměstnanci a hlavně hosté jsou v pořádku," informoval prostřednictvím sociálních sítí Relax Bali Resort.

 

 

Českým turistům už posílají lidé slova plná naděje a doufají, že katastrofa se oblíbenému dovolenkovému ráji vyhne. "Myslíme na vás na všechny," vzkazuje Hana. "Držíme palce, ať vše dopadne dobře a bez újmy," přidává se Miluše. A lidé na Bali jsou jim vděční. "Je to pro nás bez přehánění velké povzbuzení," sdělil resort.

 

Podle posledních zpráv mají čeští turisté připravený náhradní program. "Nejhorší je, že nevíme jak dlouho bude tato situace trvat. Z této oblasti bylo evakuováno i několik desítek resortů, které se snaží stejně jako my zajistit pro své hosty náhradní programy. Držte nám palce," dodalo vedení.

 

Nejvyšší sopka ostrova Bali Agung měří 1342 metrů a vybuchla naposledy v roce 1963. Tehdy zabila 1100 lidí.

lud TN.cz