Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 7. 2017
Přesvědčí prezidenta?

Tisíce Poláků vyšly do ulic! Nelíbí se jim reforma Nejvyššího soudu

Zdroj: TV Nova

Desetitisíce lidí po celém Polsku vyšly do ulic a protestují proti kritizované reformě Nejvyššího soudu, o které se mluví jako o konci demokracie. Zákon už prošel i Senátem a jediný, kdo ho ještě může zastavit, předtím, než vstoupí v platnost, je polský prezident.

Desetitisíce Poláků doufají, že se jim společnými silami podaří přesvědčit prezidenta Dudu, aby zachránil demokracii v zemi. Podle protestujících, opozice, Evropské unie i světových médií Polsko reorganizací Nejvyššího soudu ohrožuje nezávislost soudnictví a odklání se od západních hodnot.

 

V sobotu zákon schválili polští senátoři. 55 hlasovalo pro, 23 proti. Reforma prošla i přes několik dní trvající mohutné protesty v Polsku a také přes varování Evropské komise, která Polsku pohrozila sankcemi.

 

"Neznamená to, že všechny ty protesty a boje neměly význam. Zajisté zanechají stopu. Mobilizace lidí, především mladých, je enormní. Je to něco, na čem by se mělo v budoucnu stavět a co by mělo chránit právo a demokracii v Polsku," uvedl polský opoziční politik Bogdan Borusewicz.

 

 

Pokud zákon podepíše prezident Andrzej Duda, bude moci ministr spravedlnosti poslat soudce nejvyššího soudu do penze a na jejich místa sám dosadit nové. Nejvyšší soud by pak měl možnost prohlásit za neplatné volby, pokud by je nevyhrála vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

 

Krajně pravicová populistická stana vyhrála v roce 2015 parlamentní i prezidentské volby. Má většinu v obou komorách parlamentu.

Ema Klementová/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

23.7. | 07:55 maxfox
6
Zajímalo by mě,o jakých západních hodnotách se v článku píše ? To je stejné ...
23.7. | 00:27 Milos Trasimi
-6
Vzhůru k fašistickému Polsku.Takže jsem se v Kaczynskem nemylil když jsem tvrdí ...
23.7. | 15:50 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jedine co lotri potrebuji k udrzeni se u moci je to, ze lid zustane doma! To bysi meli uvedomit i obyvatele protektoratu Tschechai!
23.7. | 11:35 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
S naší soudnickou mafií, beztrestnou, bez osobní zodpovědnosti s obrovskými platy můžeme leda mlčet a šoupat nohama, proto hůře, než se soudnictví zprznilo u nás to Poláci určitě nezvládnou!
23.7. | 08:29 borovicek1
2
Náhlasit nevhodný komentář
bouří se levicová lůza?
23.7. | 07:55 maxfox
6
Náhlasit nevhodný komentář
Zajímalo by mě,o jakých západních hodnotách se v článku píše ? To je stejné jako u nás.Když se něco schválí co se křiklounům nelíbí,tak se jde do ulic.Vždyť ty senátory někdo volil,ti se tam sami nedostali, tak co je na tom nedemokratického ?
23.7. | 00:28 Milos Trasimi
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Už vas mám plne zuby.Všech.
23.7. | 00:27 Milos Trasimi
-6
Náhlasit nevhodný komentář
Vzhůru k fašistickému Polsku.Takže jsem se v Kaczynskem nemylil když jsem tvrdí ze to bude on kdo zničí Polsko.Takže.Kdo je tady prorok a kdo lhář Češi?