Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.3. 2018 20:42
protivládní protest

Největší demonstrace od revoluce: "Dost bylo Fica!" křičeli Slováci

Zdroj: TV Markíza

Páteční demonstrace v Bratislavě proti vládě premiéra Roberta Fica a za nezávislé vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky byla největší od roku 1989, kdy se v zemi konaly protikomunistické mítinky. Podle médií na shromáždění do slovenské metropole přišlo přes 30 tisíc lidí.

V Bratislavě a dalších desítkách slovenských měst se masově protestovalo. Shromáždění s názvem Za slušné Slovensko mělo navázat na demonstrace z minulého pátku, které byly původně svolány na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.

 

Většina vysokých škol a univerzit udělila studentům na pátek rektorské volno, některé fakulty pak vyhlásily volno děkanské, píše portál tvnoviny.sk. Mezi školami, které se uzavřou, bude i Univerzita Konštantína Filozofa v Nitře, kde Kuciak s Kušnírovou studovali.

 

"Slovensko je v posledních dnech otřeseno tak, jak dlouho nebylo. Chceme se postavit za slušnou a demokratickou zemi," řekli z pódia v úvodu demonstrace její organizátoři, občanští aktivisté Juraj Šeliga a Karolína Farská.

 

 

Demonstranti už v úvodu shromáždění křičeli "Dost bylo Fica" nebo "Odstoupit, odstoupit". Mnozí přišli s transparenty s nápisy jako například "Pozor, padá vláda" nebo "Chceme slušné Slovensko". Mnozí stejně jako během takzvané sametové revoluce v roce 1989 cinkali klíči nebo používali řehtačky.

 

Mezi prvními se z pódia přidal zástupce novinářů a také učitelů, z nichž část v minulosti stávkovala za vyšší mzdy. Předchozí jednobarevná vláda jim ale neustoupila.

 

 

Demonstrace svolali občanští aktivisté, jež stáli za vzpomínkovými shromážděními za Kuciaka a jeho partnerku Martinu Kušnírovou. Konaly se před týdnem na Slovensku i v zahraničí a zúčastnily se jich tisíce lidí. Řada vysokých škol dala studentům na dnešek volno, aby se mohli demonstrací zúčastnit.

 

Slovenský prezident Andrej Kiska dříve vybídl k rozsáhlé rekonstrukci vlády nebo k vypsání předčasných voleb jako způsobu řešení krize důvěry ve stát po vraždě novináře Kuciaka a jeho partnerky. Premiér Fico za to Kisku obvinil ze snahy o mocenské hry a z destabilizace země. Jedna ze tří koaličních stran zase vybídla k odchodu ministra vnitra Roberta Kaliňáka, který takový krok v uplynulých dnech odmítl.

 

Protesty se konaly také v Česku - Brně a Praze. Studenty podpořil rektor Masarykovy univerzity. "S ohledem na to, že právě tady studují tisíce slovenských studentů a působí zde řada slovenských pedagogů a vědců, nemůže nám být situace našich kolegů a sousedů lhostejná," napsal Mikuláš Bek na facebooku.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

Minulý pátek se pietních akcí za zavražděného novináře a jeho snoubenku a následných protestů účastnilo asi 50 tisíc lidí v 60 městech na Slovensku i po celém světě. I na pátek se chystají demonstrace třeba i v Německu, skandinávských zemích nebo Austrálii a severní Americe.

 

Protesty proti slovenské vládě v zahraničí
Zdroj: tvnoviny.sk

ČTK/ epa TN.cz
Reklama