Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 5. 2015
video jako z hororu

Tisíce včel zatemněly oblohu. Bylo to jako biblická pohroma

Včely v ohrožení
Zdroj: Jakub Deml/TN.cz

Slunečný den se na několik minut proměnil v noc. Tisíce včel doslova zastínily oblohu. Řidiči zastavovali svá auta a chodci se zděšeně utíkali schovat do nejbližších budov. Tak to vypadalo včera v jenom městečku na jihu Anglie.

Tisíce včel se včera snesly na britský Farnham a zahalily celé městečko do tmy. Podle místních se včely objevily z ničeho nic a nikdo neví odkud. "Bylo to jako z Bible," popsal vyděšený svědek události.

 

Nečekaná invaze včera zcela ochromila město - auta zastavovala uprostřed silnic a lidé hledali úkryt uvnitř budov. Celá událost trvala 15 minut a jednomu ze svědků se ji podařilo natočit na kameru.

 

 

"Bylo to šílené, vynořily se odnikud. Tisíce a tisíce se jich valily hlavní ulicí. Z okna jsem viděl, jak všichni pobíhají a snaží se schovat," říká pořizovatel nahrávky, který scénu sledoval z okna své kanceláře. "Nejprve jsme viděli, jak pár včel vletělo dovnitř oknem. Potom už nám naše recepční říkaly, abychom si okna raději zavřeli . Obloha byla úplně černá."

 

Podle svědků byly včely absolutně všude. "Nechápali jsme, jak je to vůbec možné," říká jeden z nich. "Bylo to skutečně divné, skoro neslyšné. Jeden by si myslel, že mu bzučí v hlavě, bylo to dost děsivé."

 

 

Jak je to možné?

 

Podle odborníků se taková situace děje běžně, obyčejné lidi ale dokáže vyděsit. Dochází k ní především vinou nezkušených včelařů. Ti si nemusejí všimnout, že mají přeplněné úly a problém je na světě.

 

V takovém případě se objeví nová královna a ta stará společně s rojem, který může čítat klidně až 20 tisíc včel, odletí hledat nové místo pro život. Jde o přirozený způsob rozmnožování včelstev.

 

V současnosti se to děje díky teplému počasí a není tak vyloučeno, že by k podobné situaci mohlo dojít i u nás. Pokud byste do kontaktu s takovým rojem přišli, hlavně zachovejte chladnou hlavu a nepanikařte. Podle včelařského webu Barnes a Webb se včely předtím, než opustí úl, nají do zásoby medem a jsou pak poslušné. Ani kdybyste stáli blízko roje, neštípnou vás.
 

mom TN.cz