Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 6. 2017
Zástava srdce

To jsou hrdinové! Dva policisté zachránili život 75letému muži

Zdroj: TV Nova

Policisté Tomáš Horáček a Luboš Fotr z Mimoně zachránili před dvěma týdny život 75letému muži, kterému se zastavilo srdce a teď za to byli odměněni. Během pětiminutové akce stihli seniorovi pomoci díky přenosnému defibrilátoru, který měli u sebe. Podle záchranné služby to byl ukázkový případ záchrany člověka.

Policisté dostali informaci, že asi kilometr od nich leží 75letý pán, kterému patrně nebije srdce. Okamžitě vyjeli k postiženému a po necelé minutě už byli u něj.

Reklama

 


"Já jsem začal muži podávat nepřímou srdeční masáž, mezitím kolega připravil defibrilátor. Defibrilátor vyhodnotil celou situaci tak, že je potřeba muži dát výboj. Což jsme udělali. Pokračovali jsme dál v nepřímé srdeční masáži, po čtyřech minutách defibrilátor vyhodnotil, že je potřeba další výboj. Takže jsme muži poskytli druhý výboj a pokračovali do příjezdu záchranky," řekl TV Nova odměněný policista Tomáš Horáček.

 

"Každá minuta se táhla. Připadalo nám to, jako když to je 20 minut, půlhodina," dodal jeho kolega Luboš Fotr.

 

 

Policisté bojovali o život staršího pána až do příjezdu záchranné služby, která dorazila k pacientovi do pěti minut.
"Zareagovali velmi rychle, velmi přesvědčivě a hlavně velmi kvalitně," chválí policisty ředitel liberecké záchranky Vladimír Hadač.

 

"Když nám potom zavolali, že potřebují spojit na koronární jednotku, že pacient je stabilizovaný, tak jsme měli všichni hroznou radost," dodala operátorka záchranky Šárka Kalinová.

 

"Věděli jsme, že ten pán po příjezdu do nemocnice otevřel oči, že je živý, je z Chrudimi, pamatuje si co je za den. Sám se dokáže najíst, prostě je v pořádku," má radost Tomáš Horáček.

 

"Nakonec jsme zjistili, že ten pán žije, že jsme mu zachránili život, tak ty pocity byly úžasný," dodal druhý oceněný policista Luboš Fotr. Od policejního ředitele dostali finanční dar.

 

Jen v Libereckém kraji dojde ročně ke 400 náhlým zástavám oběhu. S každou minutou včasného zásahu se zvyšuje šance na přežití o 10 %. Liberecký kraj poskytl dvoumilionový příspěvek na nákup 36 přenosných defibrilátorů.

vbo, Ivan Berka TN.cz
Reklama