Tohle dýcháme! Ostravané mohou zjistit, kdo jim tráví vzduch!
Ostravané se teď mohou podívat, odkud se bere smog, který je tak často dusí. Tamní vědci zveřejnili unikátní mapu zdrojů znečištění ovzduší. Měření, které trvalo 2 roky na 40-ti místech, detailně ukazuje, odkud se tam jedovatý prach dostává a co způsobuje. Politikům a radnicím by to mohlo pomoci v řešení ekologických problémů.
Například na lahvi vína si běžně přečteme, kde se hrozny, z nichž nápoj vznikl, pěstovaly. Vědci na severu Moravy teď zjistili, odkud pochází jedovatý prach, který se zdejším lidem usazuje v plicích.
"Obyčejný člověk se může zorientovat, které zdroje jsou pro něj v místě bydlení a nebo práce dominantní," řekla Lucie Hellebrandová z ostravského Zdravotnického ústavu.
Ve většině částí Ostravy ovlivňuje kvalitu ovzduší těžký průmysl. A to až ze sedmdesáti procent. Například na Jablunkovsko do Horní Lomné přichází v zimě 41 procent škodlivin z Polska. V létě je to pak neuvěřitelných 63 procent. Jedovatý prach je přitom velmi nebezpečný a ohrožuje hlavně starší lidi a děti.
"Určitě v době, kdy je ta smogová situace horší, tak je třeba dodržovat správné zásady větrání a vyskytovat se venku co nejméně," radí primářka plicního oddělení Ostravské nemocnice Terezie Janásková.
V zimě také ovzduší hodně ovlivňují kotle v domácnostech. Například v Ostravici na Frýdecko-Místecku jsou hlavním zdrojem znečištění. A to z dvaačtyřiceti procent - v létě, když se netopí, je to procento zanedbatelné.
"Určitě nás překvapilo to, že téměř polovina občanů v Moravskoslezském kraji žije v oblastech, kde je pro ně dominantním zdrojem doprava," dodala Lucie Hellebrantová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Například v Ostravě - Porubě jedovatý prach, který dýcháme, způsobují auta z více než 50 %.