Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.1. 2016 21:48
Smogová situace

Tohle dýcháme! Ostravané mohou zjistit, kdo jim tráví vzduch!

Zdroj: TV Nova

Ostravané se teď mohou podívat, odkud se bere smog, který je tak často dusí. Tamní vědci zveřejnili unikátní mapu zdrojů znečištění ovzduší. Měření, které trvalo 2 roky na 40-ti místech, detailně ukazuje, odkud se tam jedovatý prach dostává a co způsobuje. Politikům a radnicím by to mohlo pomoci v řešení ekologických problémů.

Například na lahvi vína si běžně přečteme, kde se hrozny, z nichž nápoj vznikl, pěstovaly. Vědci na severu Moravy teď zjistili, odkud pochází jedovatý prach, který se zdejším lidem usazuje v plicích.

Reklama

 

"Obyčejný člověk se může zorientovat, které zdroje jsou pro něj v místě bydlení a nebo práce dominantní," řekla Lucie Hellebrandová z ostravského Zdravotnického ústavu.

 

Ve většině částí Ostravy ovlivňuje kvalitu ovzduší těžký průmysl. A to až ze sedmdesáti procent. Například na Jablunkovsko do Horní Lomné přichází v zimě 41 procent škodlivin z Polska. V létě je to pak neuvěřitelných 63 procent. Jedovatý prach je přitom velmi nebezpečný a ohrožuje hlavně starší lidi a děti.

 

 

"Určitě v době, kdy je ta smogová situace horší, tak je třeba dodržovat správné zásady větrání a vyskytovat se venku co nejméně," radí primářka plicního oddělení Ostravské nemocnice Terezie Janásková.

 

V zimě také ovzduší hodně ovlivňují kotle v domácnostech. Například v Ostravici na Frýdecko-Místecku jsou hlavním zdrojem znečištění. A to z dvaačtyřiceti procent - v létě, když se netopí, je to procento zanedbatelné.

 

 

"Určitě nás překvapilo to, že téměř polovina občanů v Moravskoslezském kraji žije v oblastech, kde je pro ně dominantním zdrojem doprava," dodala Lucie Hellebrantová ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Například v Ostravě - Porubě jedovatý prach, který dýcháme, způsobují auta z více než 50 %.
 

vbo, Tomáš Indrei TN.cz
Reklama