Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 2. 2016
zajímavý objev

Tomu neuvěříte. Pitnou vodu vyrobíte pomocí větve z borovice!

Pitná voda - kohoutek
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

S přelomovým objevem, který by mohl pomoci milionům lidí k čistější a zdravější vodě, přišel tým vědců z institutu MIT. Tentokrát však nejde o žádnou špičkovou technologii. To, co vám vyčistí vodu skoro jako ultramoderní nanofiltr, roste kolem nás. Trik tak můžete v nouzi použít i vy. Na dovolené, na chatě nebo když vám prostě dojde čistá voda...

Ty nejmodernější současné filtry vody nevyrobíte ani na koleni, ani v garáži. Potřebujete k tomu spíše špičkovou laboratoř. Jen tam dáte dohromady osmotické odlučovače, pumpovací nanofiltry nebo keramické filtry s miniaturními průchody.

 

Protože se ale zatím problémy s pitnou nezávadnou vodou týkají spíše třetího světa, nejsou moderní filtry zrovna optimálním řešením problému. Jsou příliš drahé, příliš složité a obyčejným lidem v nouzi nedostupné.

 

 

Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) ovšem přišli na unikátní metodu filtrace vody, kterou si může dovolit doslova každý a prakticky zadarmo. Stačí využít dary přírody. "Filtrační membránu s póry velikosti nanometrů si prostě v garáži nepostavíte,“ komentoval objev Rohit Karnik z MIT.

 

Schéma, jak postavit filtr z borové větve
Zdroj: MIT

 

Vědce totiž napadlo ověřit, jestli by nebylo možné vodu filtrovat přes dřevo, konkrétně přes větev borovice lesní. Karnik prostě usekl borovici větev, oloupal kůru a nacpal ji do hadice. Kolem ještě pevně utáhl objímku a k hadici připevnil nádobku s vodou.

 

 

Zdá se to neuvěřitelné, ale za nějakou dobu voda skutečně protekla dřevem a byla viditelně čistější. Pak se ale tým vědců zaměřil nejen na mechanické nečistoty, ale i na choroboplodné zárodky a bakterie. Ukázalo se, že borová větev dokáže z vody vyfiltrovat 99 procent všech škodlivých bakterií, jako je třeba E.coli.

 

Čím to je? Vodivá pletiva dřeva mají průměr přibližně 70 nanometrů, čímž spolehlivě napodobují uměle vyráběná nanovlákna a nanofiltry. Filtr z borové větve sice není stoprocentně účinný, ale i tak je jeho účinnost pozoruhodně vysoká. Může pomoci lidem, pro které je jediným zdrojem pitné vody kaluž nebo špinavá nádrž v zapadlé divočině. Anebo třeba trampům nebo turistům, kterým na cestách dojde voda.
 

 

Podle měření vědců z MIT může jeden filtrační systém s hadicí, nádobkou a špalíčkem dřeva z borovice denně profiltrovat až 4 litry vody. To pohodlně stačí pro potřeby jednoho člověka.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.2. | 11:02 Petr Hrušovský
8
A ten špalíček má být ze suché větve nebo z živé?
26.2. | 10:27 stupurak10
-1
A ze žvýkačky bombu to už jste vysilali megajvra teď tu o červené ...
30.8. | 20:57 cecko123
0
Náhlasit nevhodný komentář
No my máme doma normální filtr (berkey) a spokojenost.
26.2. | 11:02 Petr Hrušovský
8
Náhlasit nevhodný komentář
A ten špalíček má být ze suché větve nebo z živé?
26.2. | 10:27 stupurak10
-1
Náhlasit nevhodný komentář
A ze žvýkačky bombu to už jste vysilali megajvra teď tu o červené karkulce.Tupci je jasné že každé dřevo osahuje vodu a Kalousci vodkou.
26.2. | 09:38 reypal
4
Náhlasit nevhodný komentář
vyskoc.// tak já bych tomu rozuměl asi takhle - jeden fitr na jeden den na 4 litry vody.Chybí mě tedy délka špalíku.Odhaduji tak 4 cm.Ale zkusmo by se to dalo odvodit od 4 litrů prefitrované vody.Každopádně zajimavá zkušenost. Teď ještě sehnat jejich borovici!!Ale dobré.
26.2. | 08:30 josefvyskoc
6
Náhlasit nevhodný komentář
skoda , ze nenapsali kolik cca litru vody takovyto filtr prefiltruje, aby byl jeste ucinny a nezanesl se...
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme