Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 10. 2017
Noční odpočinek

Toužíte po nerušeném spánku? Lékařka poradila, jak na to!

Noční můry
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Probouzíte se ráno unavení? Převalujete se polovinu noci ze strany na stranu a nemůžete zabrat? Pak vám možná pomohou rady lékařky Sue Peacockové, která vydala knihu s tipy pro lepší spánek.

Lékařka se speciálně zaměřila na lidi, kterým spánek dlouhodobě kazí chronické bolesti. Podle odhadů totiž mají s usínáním a spánkem problémy až dvě třetiny z nich.


"Čím déle vám trvá usnout, tím jste vystresovanější. Proto lidé trpící bolestmi mají horší spánek a víckrát za noc se budí," vysvětluje Sue Peacocková pro Daily Mirror.


1. Vyhněte se "nakopávákům"

Kofein, nikotin i alkohol mají povzbuzující účinky ovlivňující fungování naší nervové soustavy. Proto je lepší přejít na kávu nebo čaj bez kofeinu.


Několik dní sice můžete mít abstinenční příznaky, například bolesti hlavy, to ale brzy odezní. Pokud kouříte, večerní nebo noční cigaretu si raději odpusťte.


A pokud jde o alkohol - jedna nebo dvě skleničky na začátku noci mohou pomoci k lepšímu usínání, ale pokud pijete dál, budete hůř spát. Ideální je dát si poslední skleničku čtyři hodiny před usnutím.

pez TN.cz