Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.9. 2017 16:14
nebezpečný fipronil

Do Česka zřejmě dorazila vejce s fipronilem, má jich být několik tun

Vejce Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Zásilku vajec nyní prověřují veterináři.

Zásilka vajec kontaminovaných fipronilem měla dorazit z Německa. Vejce byla podle Státní veterinární správy určena k dalšímu zpracování. Veterináři nyní prověřují, jestli vejce byla skutečně kontaminována.

"V tuto chvíli mohu potvrdit pouze informaci, že zásilka vajec z Německa, která měla být určena k dalšímu použití je v současné době prověřována veterinární správou," uvedl  tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Mělo by jít o několik tun určených ke zpracování v cukrářské a pekařské výrobky.

 

Vejce s insekticidem fipronil byla podle agentury DPA objevena ve čtyřiceti zemích světa. Včetně 24 zemí Evropské unie. Z evropských supermarketů byly staženo miliony vajec.

 

 


V Čechách se kontaminovaná vejce zatím neobjevila. V pondělí však bylo z prodeje v Čechách a na Slovensku staženo šest šarží Zlatých žloutkových věnečků. Výrobce má podezření, že mohly obsahovat fipronil.

 

 

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratím.

kik TN.cz