Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 5. 2018
Trestná činnost

Transporty peněz lupiče lákají, často ale odejdou s prázdnou

Zdroj: TV Nova

Případ nedávného přepadení dodávky s penězi na dálnici D46 u Vyškova nabral nový směr. Policii se přihlásili dva svědkové, jejíchž portréty před několika dny zveřejnila.

Jedná se o případ, kdy lupiči zastavili na dálnici provoz a podle všeho se tam i střílelo. Nakonec ale žádné peníze ukradeny nebyly, protože do pancéřového vozu se nikdo nedostal. Zabezpečení těchto transportů je totiž čím dál tím lepší.

 

Bomby, automatické zbraně, prostřílené kapoty, desítky milionů ve hře. Přepadení takzvaných kurzovních vozů nebývají dramatická jen ve filmu. Je to skutečnost.

 

22 dubna lupiči u Vyškova udělali něco nevídaného, zastavili provoz na dálnici. Byli připraveni, ozbrojeni, odhodláni možná ke všemu.

 

Jenže nakonec odešli s prázdnou - nedostali se totiž do opancéřovaného vozu. Doplatili na úspěchy svých předchůdců.

 

 

Novější auta mají lepší pancíře, zámky, komunikační prvky. Jakmile se děje něco neobvyklého, spouští se alarmy.

 

Dodávky mají samozřejmě také chráněné nádrže na pohonné hmoty a speciálně upravené pneumatiky. Pokud by je někdo prostřílel třeba dávkou ze samopalu, auto stejně pojede dál.

 

U řady přepadení hrál roli někdo zevnitř bezpečnostní agentury. Řidič, skladník, nakladač, dispečer, vrátný - kdokoliv. Tito lidé totiž mohou mít informace, jak sofistikované zabezpečení obejít. Agentury si tak zaměstnance musejí vybírat hodně opatrně.

 

 

Jenže násilí někdy není třeba a žádný systém není dokonalý. Kdyby mohl, asi by o tom vyprávěl takzvaný zloděj století František Procházka. Ten coby zaměstnanec bezpečnostní agentury ukradl v roce 2007 přes půl miliardy. Dodnes se neví, kde je jemu a penězům konec.

pez, Ondřej Špalek TN.cz
Reklama