Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 8. 2017
Přijde o příjmy

Trest za testy raket: OSN uvalila na KLDR zatím nejpřísnější sankce

KLDR, Kim Čong-un a testy zbraní - 6
Zdroj: Profimedia
Kim Čong-un při testu raket

Rada bezpečnosti OSN dnes jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových tvrdých sankcí na Severní Koreu kvůli jejím dvěma nedávným raketovým testům. Na základě dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. OSN tak chce Severní Koreu vystavit ještě silnějším tlaku, zda se tak ale podaří přivést Pchjongjang k rozumu, je podle agentury DPA více než sporné.

Dnešní rezoluce RB OSN uvaluje sankce na vývoz uhlí, železa, železné rudy, olova, ryb a mořských plodů. Příjmy z jejich vývozu přinášejí severokorejskému režimu zhruba jednu miliardu dolarů (22 miliard korun) ročně, tj. třetinu celkových ročních příjmů z vývozu.

 

Zakazuje také státům vydávat nová vstupní a pracovní povolení Severokorejcům, což je dalším zdrojem peněz pro režim vůdce Kim Čong-una.

 

Zakazuje rovněž zakládání jakýchkoliv nových společných podniků se severokorejskými firmami a zahraniční investice do již existujících společných podniků.

 

Dnešní rezoluce je už osmým takovým dokumentem, který RB OSN přijala od roku 2006 v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy. Žádaný účinek ale neměla žádná z nich, Pchongjang navzdory všem varováním nadále pokračuje v jaderných a raketových testech.

 

 

Začátkem července pak poprvé úspěšně vyzkoušel mezikontinentální balistickou raketu; koncem téhož měsíce pak test zopakoval. Americká armáda následně potvrdila, že Severní Korea skutečně odpálila nový druh rakety, kterým je schopná zasáhnout Aljašku.

 

Schválená desetistránková rezoluce odsuzuje velmi ostře nejnovější severokorejské raketové testy a označuje je za "násilné a nezastírané pohrdání" dosavadními rezolucemi.

 

 

Rezoluce uvaluje navíc zákaz cestování na devět Severokorejců, kteří se podílejí na bankovních a vojenských obchodech. Jejich majetek stejně jako aktiva čtyř severokorejských podniků, včetně dvou bank a jedné pojišťovny, byl zmrazen. Severní Korea bude "těžce zasažena", řekla velvyslankyně USA u OSN Nikki Haleyová.

 

Čínský zástupce u OSN vyzval Severní Koreu, aby zastavila akce, které by mohly vést k další eskalaci napětí na Korejském poloostrově. Znovu také apeloval na Jižní Koreu, aby se vzdala zprovozňování odpalovacích zařízení amerického protiraketového systému THAAD na svém území a demontovala už rozmístěná zařízení. Peking je přesvědčen, že rozmístění systému THAAD bezpečnostní obavy Jižní Koreje nevyřeší a věci pouze zkomplikuje.

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.8. | 06:43 Miroslav Fojtík
5
USA dělají testy raket a jaderných zbraní stále, proč na ně nebyly uvaleny ...
6.8. | 14:23 novus
-1
Hladiku! TAk ses tady zviditelnit a ted tahni zase za starou a starej se o svy ...
3.9. | 23:32 terezkaterka3333
0
Náhlasit nevhodný komentář
OSN treba rozpustiť. OSN Američanom neschválilo útok na Irak a Amerika tam aj tak urobila krvavú vojnu a spôsobila smrť tisíckam nevinných obetí desaťtisíce vojakov má po celej zemi. OSN nech zariadi, aby sa americké vojská stiahli domov. Nech si na svojich hraniciach chránia svoje územie a občanov.
6.8. | 23:09 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Josef Hladik - Starej se o rodinu? Kdo se bude starat o rodinu až si tě zavolají k vojenské povinnosti? Není lepší podporovat strany, které proti tomu bojují? Opratě vždy drželi lidé, obyčejní lidé, bez nás si ta elita ani neprdne a proto se to neustále musí připomínat.
6.8. | 18:13 noob66
0
Náhlasit nevhodný komentář
HDP SK je zhruba bilion a půl korun 22 mld je tedy méně než dvě procenta, což bych řekl že není takový šok.
6.8. | 14:24 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Dusevni krasu zadna paruka nenahradi!
6.8. | 14:23 novus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Hladiku! TAk ses tady zviditelnit a ted tahni zase za starou a starej se o svy vozraly deti!
6.8. | 14:01 vsetula
0
Náhlasit nevhodný komentář
No to je tedy pohled na toho uprostřed v tom klobouku !!! Už jenom schází aby místo slov používal pouze "chro chro chro" !!!
6.8. | 11:06 Josef Hladik
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jak tady čtu tak spousta pisatelů si tady léčí svoje mindráky.Vážení starejte se sami o sebe.To uděláte moudřejší věc svými žvásty nikam nedojdete a politici na vás kašlou a dělají správně.Jste jen ubožáci kteří se tady chtěji zviditelnit a nic víc.Starejte se o sebe a svoji rodinu
6.8. | 11:03 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kolik jen podobnych rezoluci uz RB vydala k okupaci Palestiny, Zide si stim vytiraji jejich sionisticke pWdelky a svet, v cele s "objektivnim , spravedlivymy , mirumilovnymy USA jen prihlizi a maji plnou hubu demokracie..a lidskych prav.To jentak pro zasmani..
6.8. | 10:37 Štefan Nemeth
4
Náhlasit nevhodný komentář
josefvyskoc To jim OSN, ta stará bezzubá bába, je k smíchu!
6.8. | 10:06 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Američané to přes sankce zkouší na všechny strany, ale nejsou v tom úspěšní, naopak si tvoří čím dál více nepřátel to i v Evropě, protože Američané ukládají obrovské pokuty za porušení sankcí, navíc to omezuje všechny. Jednou se to proti USA obrátí.