Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 9. 2017
Vynášení informací

Tresty pro Nečasovou a Rittiga neplatí, "jede" se od začátku

Jana Nečasová u soudu
Zdroj: Profimedia, ČTK

Podmíněné tresty pro bývalou šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) ani pro lobbistu Ivo Rittiga a jeho právníka neplatí. Pražský vrchní soud dnes zrušil předchozí rozsudek v případu údajného vyzrazení utajované zprávy BIS a věc vrátil k dalšímu projednání.

Původní verdikt ukládal Nečasové podmínku v délce 1,5 roku a tříletý zákaz práce ve funkcích s přístupem k utajovaným informacím, Rittigovi devítiměsíční podmínku.


Podle předsedy odvolacího senátu Viktora Macha se pražský městský soud nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí a existují pochybnosti o správnosti jeho skutkových zjištění. K objasnění věci tak bude potřeba provést ještě další důkazy.


"Bude na soudu prvního stupně, aby doplnil dokazování a opět s rozmyslem zkoumal, zda jednání obžalovaných naplnilo všechny znaky skutkové podstaty žalovaného, nebo jiného trestného činu," konstatoval soudce.


Podle obžaloby se Rittig v roce 2012 dověděl od Nečasové a ministra zemědělství, že premiér dostal utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého advokáta Davida Michala na schůzku s Nečasovou, která právníkovi obsah zprávy sdělila.Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu.


Proti lednovému verdiktu pražského městského soudu podali odvolání jak Nečasová s Rittigem a Michalem, tak i státní zástupce Rostislav Bajger. Tomu vadilo, že soud trojici obžalovaných mimořádně snížil tresty pod zákonnou sazbu, a také to, že osvobodil čtvrtého obžalovaného - Rittigova obchodního partnera a bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru. Vrchní soud dnes uvedl, že rozsudek zrušil z podnětu všech podaných odvolání.


Pražský městský soud se z pokynu soudu vrchního bude muset mimo jiné podrobněji vypořádat s tím, zda je přípustný stěžejní důkaz obžaloby - odposlech Rittigovy schůzky z hotelu Ventana. Policie totiž záznamy pořídila při prověřování jiné trestné činnosti.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.9. | 16:02 Vojta Také
13
Jinak to ani nemohlo dopadnout. Oba jsou přece čistí jako lilium.
14.9. | 20:08 bard-lidu
1
Nač jsou drazí advokáti, když levný soudce trest ti zkrátí ... (svobodu ti ...
14.9. | 20:08 bard-lidu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nač jsou drazí advokáti, když levný soudce trest ti zkrátí ... (svobodu ti navrátí a nakradené nikdo nevrátí)
14.9. | 18:03 Roman Skala
10
Náhlasit nevhodný komentář
Domina s nima vyjebe.
14.9. | 17:33 pater11
6
Náhlasit nevhodný komentář
Komedie a hodne dobri kamaradi kolem.
14.9. | 16:43 vlada-2222
12
Náhlasit nevhodný komentář
Další podplacený soudce,normální smrtelník sedí okamžitě za každou kravinu.Ale je to dobré,že tito vyvolení nemají klid k životu,stále musí podplácet a jejich život stojí za ho...
14.9. | 16:41 Tony
11
Náhlasit nevhodný komentář
Stál jsem víc přesvědčený že takový gauneři jako jsou ti dva to mají u justice pohodlnější a snadnější s nadějí že budou nevinní na rozdíl od obyčejného zlodějíčka.Tak to přeci v demokracii chodí.
14.9. | 16:02 Vojta Také
13
Náhlasit nevhodný komentář
Jinak to ani nemohlo dopadnout. Oba jsou přece čistí jako lilium.