Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 8. 2017
foto+video NEJ Česka

Třetina Čechů bydlí v paneláku. Víte, které jsou ty nejzajímavější?

Zdroj: TN.cz

Každý třetí Čech bydlí v panelovém domě. Z tohoto pohledu jsme vlastně panelákovou velmocí. Znáte ale česká paneláková NEJ? Pojďme se na ně podívat!

A začneme hezky popořádku, tedy nejstarším panelovým domem u nás. Tím je tzv. "géčko" vystavěné na Benešově nábřeží ve Zlíně už v roce 1953. Jedná se o první klasický panelák v duchu, v jakém známe panelové domy dnes. Domy z panelů se u nás sice stavěly už dříve, konkrétně počátkem 40. let, ale jednalo se pouze o menší rodinné domky.

 

A kde najdeme v Česku nejstarší panelové sídliště? To záleží na tom, co už považujeme za sídliště a co ještě za individuální výstavbu. "Jestli by něco šlo nazvat panelovým sídlištěm, tak je to Solidarita v Praze ve Strašnicích, která vznikala v takzvané dvouletce, to znamená v letech 1947-1949. Je to skutečně výstavba panelová, ale není to ještě ta úplně klasická typizovaná výstavba z velkoformátových panelů," popisuje urbánní antropolog Martin Veselý.

 

 

Už mezi válkami ale bylo v Praze vystavěno například sídliště Zelená liška, které by tak mohlo také aspirovat na jedno z českých panelových prvenství. Tamní panelové domy nesou typové označení G-40 vypovídající o tom, že první prototyp byl zkonstruován ve Zlíně, tedy tehdejším Gottwaldově, a obsahoval 40 bytů.

 

116

GALERIE: Paneláková NEJ Česka

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Sídliště Zelená liška - 2

Hodnocení:

 

Největším panelovým sídlištěm u nás je proslulé Jižní město na jižním okraji metropole. Jedná se vlastně o komplex panelových sídlišť, mezi něž patří například sídliště Chodov, Háje, Opatov, Litochleby nebo Horní Roztyly. "Jižák", jak se hovorově sídlišti říká, tvoří podstatnou část městské části Praha 11. Bydlí zde kolem pětasedmdesáti tisíc obyvatel.

 

Původně ale bylo v plánu, že na Jižním městě bude bydlet až 100 tisíc lidí, k naplnění této vize však nikdy nedošlo a počet obyvatel "Jižáku" dokonce v posledních letech mírně klesá. Původně se počítalo s tím, že sídliště bude mít i kompletní občanskou vybavenost a bude se tak jednat de facto o samostatný městský celek. Nakonec se to ale vlivem přehnané bytové výstavby nepodařilo a z Jižního města se tak stal v podstatě monofunkční rezidenční celek.

 

 

A Jižní město má kromě své velikosti ještě jedno prvenství. Řeč je o bývalém hotelu Kupa, který je se svými osmdesáti metry nejvyšším panelákem v Česku. Dům je tvořen dvěma věžemi, které jsou na vrcholu propojené krytou mostní chodbičkou. Budova má 23 pater a dnes již jako hotel neslouží: "Je to objekt ministerstva vnitra, který slouží jako ubytovna pro policisty. V jeho horním patře ve výšce přes 60 metrů se nachází restaurace," popisuje českého rekordmana Martin Veselý.

 

A když je řeč o nejvyšším českém paneláku, nesmíme opomenout ani ten nejdelší. Tím je panelový dům v Zelenohorské ulici v pražských Bohnicích. Je dlouhý 300 metrů a vstoupit se do něj dá rovnou 18 vchody. Stavba má 12 pater a uvnitř se nachází na 400 bytových jednotek. Rekordně dlouhé jsou i rozvody vody a topení, kterými budova disponuje. Pro tehdejší konstruktéry tak bylo celkem oříškem zajistit distribuci teplé vody i do těch nejvzdálenějších bytových jednotek.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Panelákový byt: Jak mu dát moderní šmrnc
Bydlení slavných: V tomto paláci žije rebelka Miley Cyrus! GALERIE

TN.cz/Jakub Deml

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.8. | 08:04 lorda5
15
Říká se jim králíkárny, ale ještě, že se kdysi stavěli.. Nemá každý na vlastní ...
7.8. | 08:09 adnachiel
-19
Panelák? Nejhorší bydlení!!! Vyzkoušeno na vlastní kůži. Již nikdy více!!!
13.8. | 11:37 josefvyskoc
0
Náhlasit nevhodný komentář
zaplatpánbůh za ty zajčárny !...kam by se ty socky asi jinak naskladali...ty komančové měli ale fištróna !...socialisticky pracovat , socialisticky žít !...o tom žádná !...
10.8. | 22:22 zacotomame
-2
Náhlasit nevhodný komentář
8.8. | 18:01 overal, jedna z mnoha lží. Já vidím stavět mladé lidi, opravovat domky stavěné právě v éře komunistů, o hrůze Okál, nebo Šumperák ani nemluvě. Byty a především jejich jádra z let komunistické vlády je ostudou stavebnictví této země.
10.8. | 22:18 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
7.8. | 07:30 bogorovnyj, ty bys chtěl bydlet v nemocnici?
9.8. | 12:21 x x
2
Náhlasit nevhodný komentář
raději svůj vlastní barak:-)))))))))
9.8. | 12:19 x x
-9
Náhlasit nevhodný komentář
panelák? pro socky:-)
8.8. | 18:01 overal
7
Náhlasit nevhodný komentář
Ještě dnes po skoro 30 letech od začátku velké rozkrádačky bydlí 1/3 lidí jen díky těm "zlým" komunistům! Další 1/3 si za těch "zlých" komunistů díky cenám stavebních pozemků a stavebních materiálů svůj domek postavila a v posledních 20 letech si staví jen pár zbohatlíků!! To ...
7.8. | 08:09 adnachiel
-19
Náhlasit nevhodný komentář
Panelák? Nejhorší bydlení!!! Vyzkoušeno na vlastní kůži. Již nikdy více!!!
7.8. | 08:04 lorda5
15
Náhlasit nevhodný komentář
Říká se jim králíkárny, ale ještě, že se kdysi stavěli.. Nemá každý na vlastní domek i já bydlím v paneláku a jsem tu spokojená. Jen kdyby tehdy nedělali výtahy až od 5. patra. To je hrubý nedostatek !! :- ( jinak bydlení pro nenáročného človíčka je príma.
7.8. | 07:30 bogorovnyj
-13
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli bydlet v paneláku tak jedině s heliportem na střeše.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple