Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.11. 2017 07:52
Nevhodné podmínky

Třetina dětí nemůže ve školách pořádně dýchat, ukázala měření!

Dítě s brýlemi ve škole
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Školáci jsou unavení, nesoustředění, pálí je oči. Takové důsledky má pobyt v místnosti, kde je příliš vydýchaný vzduch a vysoká koncentrace oxidu uhličitého. A data ukazují, že takhle špatný vzduch dýchá v zimních měsících dlouhodobě asi třetina školáků.

Je přitom paradoxní, že jak přibývá škol a tříd po rekonstrukci, toto číslo se nesnižuje, ale naopak ještě roste, upozorňuje úterní MF DNES.


Proto když chtějí hygienici měřit koncentraci oxidu uhličitého, často jdou najisto - do zrekonstruovaných škol, kde jsou nová plastová okna a zateplená fasáda.


"Z 89 měřených učeben ve všech typech budov nevyhovovalo přes 75 procent z nich maximálním limitům pro koncentraci oxidu uhličitého," cituje deník ředitelku odboru hygieny dětí a mladistvých Jihomoravského kraje Marcelu Hadámkovou.


V Praze byla situace o něco lepší - z 32 kontrolovaných tříd jich bylo špatně větraných s vydýchaným vzduchem čtyřicet procent.Největší problémy s oxidem uhličitým jsou podle Bohumila Kotlíka ze Státního zdravotního ústavu ve školách, kde se při rekonstrukci nemyslelo na cirkulaci vzduchu. Potíže jsou často ve školách z éry socialismu, kde jsou nízké stropy.


Špatný vzduch je dlouhodobě ve třetině školních tříd, v polovině učeben je limit oxidu uhličitého překračován alespoň krátkodobě. Náprava je přitom extrémně snadná - prostě stačí vyvětrat.

pez TN.cz
Reklama