Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.4. 2017 21:32
aujeszkyho choroba

Kanci přenáší smrtelnou nemoc! Útočí už i na koně, říká chovatel

Zdroj: TV Nova

Přemnožení kanci jsou velkým problémem a výraznou hrozbou. Až polovina jich může trpět smrtelnou infekcí, tzv. Aujeszkyho chorobou. Ta zabíjí všechna zvířata, přežít ji mohou jen divoká prasata, která jsou pak přenašeči. Velké obavy má teď chovatel ovcí, kterému stáda napadají kanci každou noc.

V zoufalé situaci je chovatel Michal Kurka z Vráže na Berounsku. Takřka každou noc napadají jeho stáda přemnožení divočáci a ničí mu i pastviny. V noci na dnešek ale nezůstalo jen u ovcí. Divočáci napadli i pasoucího se koně a pokousali ho. Koni dokonce ukousli část ucha.

 

"Je to strašná situace, už nevím jak dál. Bojuju s divočáky už dlouho. Jediní, kdo by mohli pomoci, jsou myslivci. Jen oni můžou udělat odstřel, ale nikdo z nich mi nepomohl," stěžuje si chovatel Kurka. "Pastviny jsou zničené, je to přeoraná hlína. Napadají ovce a dnes v noci mi napadli taky koně. Snažím se je plašit, ale dokážete si asi představit, jaký to má vliv, když se nebojí napadnout šestimetrákového koně. Už je to vážně nebezpečné," neví si rady chovatel.

 

 

Čeho se ale bojí možná víc než zranění od divočáků, je smrtelná nemoc, kterou přenášejí. "Moc se o tom neví, ale asi 40 procent divočáků přenáší tzv. Aujeszkyho chorobu. To je opravdu hrozba. Je to nevyléčitelné a smrtelné. Nemoc není přenosná na člověka, ale na všechna hospodářská zvířata i na psy a kočky. Ten kůň to teď taky možná má," bojí se Michal Kurka.

 

Jistá smrt pro všechna nakažená zvířata


S Aujeszkyho chorobou má chovatel pravdu. Wikipedie dokonce uvádí ještě výraznější výskyt infekce mezi kanci. Podle ní nemoc přenáší dokonce až polovina divokých prasat. V roce 2004 veterináři vyšetřili namátkově 42 divokých prasat a mezi nimi bylo dvacet pozitivních vzorků, tedy více než 47 procent. Veterináři se rozhodli chorobu sledovat. Od roku 2011 do roku 2012 proto populaci kanců prověřovali a vyšetřili 4,5 tisíce nakažených divočáků. Infikovaných bylo tehdy 34 procent populace.

 

Aujeszkyho choroba sice není přenosná na člověka a primáty, ale pro zvířata je to likvidační nákaza. Psa nebo kočku zabije infekce i za pouhý den nebo dva. Vyléčit se nedá. Nemoc připomíná vzteklinu a mimo jiné se projevuje tak úporným svěděním, že se zvířata dokonce sama okusují. Později se objeví křeče, silné "hlasové projevy", skřípání zubů, neklid, povrchové dýchání. Nakaženým jedincům často visí z tlamy ochablý jazyk a vytékají jim sliny. V průběhu 24 až 48 hodin zvířata umírají.

 

 

Jediným druhem zvířat, které infekci dokážou přežít, jsou prasata - divoká i domácí. Stanou se pak nositeli viru a jeho přenašeči. Infikují kolem sebe všechno - virus vylučují nosním sekretem, slinami, mlékem, močí, sekrety i výkaly. Další zvířata se pak nakazí buď vdechnutím viru nebo jeho požitím. K nákaze stačí blízký kontakt s nakaženým prasetem, ale nákaza se šíří i dalšími způsoby. Například kontaminovaným krmivem, stelivem i nástroji a podobně. Spolehlivý je přenos na jiné zvíře také při požití kontaminovaného syrového masa.

 

V ohrožení touto chorobou jsou tedy v Česku všechna stáda všech druhů dobytka, ale i domácí mazlíčci jako kočky nebo psi. Případy takové nákazy už veterináři v Česku zaznamenali.

tn.cz / gar
Reklama