Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 4. 2017
video ptali jsme se

Placené volno kvůli menstruaci? Češi mají jasno! ANKETA

Zdroj: TN.cz

V Itálii je na spadnutí zákon, podle kterého by ženy s bolestivou menstruací měly každý měsíc nárok na tři dny placeného volna. Vyrazili jsme se zeptat Čechů, jestli s takovým nařízením souhlasí a jestli by podobný zákon přivítali i u nás.

Členové dolní komory italského parlamentu v těchto dnech projednávají návrh zákona, který by ženám s bolestivou menstruací povoloval každý měsíc zůstat až po dobu tří dnů doma. A to bez následků na jejich výplatě. Stačilo by k tomu lékařské potvrzení, které by dokládalo, že dotyčná trpí menstruačními bolestmi. Podobný zákon už platí v některých asijských zemích, například v Japonsku, Indonésii nebo Tchaj-wanu.

Reklama

 

Anketa

Byli byste pro zavedení třídenního placeného volna pro ženy s bolestivou menstruací?

Hlasovalo 8357 lidí.

 

Itálie je v tomto směru v Evropě průkopníkem. Ačkoliv má novinka velkou podporu veřejnosti, najdou se i kritici tohoto zákona. Ti argumentují především tím, že zaměstnavatelé by pak u přijímacích pohovorů preferovali raději muže, což by ještě zhoršilo možnosti uplatnění žen na trhu práce.

 

Tři dny placeného volna kvůli bolestivé menstruaci by braly i Češky. A kupodivu by jim ho přáli i čeští muži. Žádná závist ani slova o nespravedlnosti se tentokrát nekonají! "Asi by to nebylo špatné pro ty ženské, já bych s tím souhlasil," říká bez váhání mladý muž. "Pokud by měla nějaké velké problémy, tak proč ne," myslí si další z oslovených mužů.

 

 

Nejvíce by se ale samozřejmě návrh zamlouval ženám, kterých by se opatření týkalo: "Já si myslím, že je to úplně super nápad, protože si to asi nikdo nedokáže představit, jaké to je stát třeba dvanáct hodin na místě s bolestmi," říká mladá slečna. "Některé ženy to třeba potřebují, každá žena na to reaguje nějakým způsobem a je možné, že někoho to úplně vyřadí z provozu," přimlouvá se za návrh zákona další oslovená. Všechny reakce oslovených respondentů najdete ve videu v úvodu článku.


ČTĚTE TAKÉ:

Jak se zbavit silné a bolestivé menstruace? RADY
Problémy s menstruací? Známe řešení na nejčastější komplikace

ABSOLUTNÍ BOMBA: Jak mít v roce 2017 18 dní volna a použít přitom jen 9 dní dovolené?

TN.cz
Reklama