Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 7. 2018
Nepřízeň počasí

Tropická bouře Chris zesílila na hurikán! Řítí se na Evropu

Hurikán Chris
Zdroj: noaa.gov
Hurikán Chris míří ke Kanadě, poté by měl směřovat i do Evropy.

První větší hurikán sezóny udeřil ke konci minulého týdne na severoamerickém východním pobřeží. Původně tropická bouře Chris včera ale zesílila a nyní míří ke Kanadě a následně i k Evropě. Má zasáhnout především Island, Velkou Británii a Irsko, je ale možné, že se rozštěpí a jeho oslabená část dorazí i do Portugalska, Francie a Španělska!

Tropické bouře a hurikány míří z Ameriky do Evropy poměrně často. Naposledy ohrozil starý kontinent hurikán Ophelia loni v říjnu. Zasáhl především západní státy, kde významně omezil leteckou dopravu a způsobil tři úmrtí, nicméně i v Česku byly silnější poryvy větru cítit.

 

 

Nynější hurikán Chris je na Saffirově-Simpsonově stupnici hurikánů sice "pouze" v druhé z pěti kategorií, i tak ale dosahuje hranice síly 170 km/h a v nárazech dokonce až 200 km/h, uvedla americká televize CNN na svém webu.

 

Podle dosavadních informací CNN bouře neustále sílí, zpomalit by měla až na cestě k Evropě nad Atlantickým oceánem. U pobřeží Velké Británie, Irska a Islandu by měl hurikán mít opět povahu tropické bouře s rychlostí zhruba 90-112 km/h. První poryvy větru a prudké lijáky by místní obyvatelé mohli pocítit už na konci tohoto pracovního týdne.

 

HURIKÁN CHRIS
Zdroj: Google Maps Hurikán by mohl zasáhnout nejen Velkou Británii, Irsko a Island, ale také jihozápadní pobřeží Evropy.

 

Britský web deníku The Sun ale uvedl, že je možné, že se bouře rozptýlí do dvou směrů s tím, že druhý by mohl mířit na Francii, Španělsko a Portugalsko. Obezřetní by proto měli být všichni, kteří jsou u západního pobřeží Evropy na dovolené. Tropické bouře sice nejsou extrémním nebezpečím, ale mohou zkomplikovat leteckou dopravu nebo lámat stromy. Očekávají se také zvýšený úhrn dešťových srážek.

nor TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama